Rudasis lokys, arba rudoji meška (lot. Ursus arctos, angl. Brown bear, vok. Braunbär) - lokinių (Ursidae) šeimos žinduoliai, sveriantys 130-700 kg. Dažniausi porūšiai yra Eurazijos rudasis lokys ir grizlis, gyvenantys Europoje, Azijoje, Šiaurės Amerikoje.

Paplitęs Eurazijos, šiaurės Amerikos miškų ir iš dalies miškatundrių zonose ir kalnuose. Daugelyje Europos šalių (išskyrus šiaurine Rusijos dalį) išnykusi rūšis arba išlikusios tik nedidelės atskirtos populiacijos, dažniausiai kalnuose. Nuolatos gyvena Latvijoje, Baltarusijoje, Lenkijoje.

Mėgsta didelius mišrius miškus su upeliais, aikštėmis, pelkėmis, krūmynais ir uogynais. Žiemai užmiega irštvose, įrengtose nuošaliose vietose po vėjavartomis, šakų krūvomis, eglaičių tankmėse. Gyvena pavieniui, išskyrus veisimosi ir jauniklių auginimo laika. Rujoja dažniausiai gegužės - birželio mėnesiais. Nėštumas trunka 6 - 8 mėnesius. Patelė irštvoje veda 1 - 4 (dažniausiai 2) jauniklius sausio - vasario mėn., žindo iki 4 mėnesių. Pavasarį jie jau gali sekti paskui motiną. Auginanti jauniklius patelė neberujoja. Kita žiemą jaunikliai praleidžia kartu su motina, o savarankiškai pradeda gyventi tik antraisiais metais. Lytiškai subręsta būdami 3 - 5 metų.

Rudasis lokys | Ursus arctos

Minta labai įvairiu augaliniu bei gyvuliniu maistu - sultingomis augalų dalimis, vaisiais, uogomis, šakniastiebiais, ąžuolų gilėmis, riešutais, skruzdėlėmis ir jų perais, kirminais, vabzdžiais ir jų lervomis, paukščių kiaušiniais ir jaunikliais. Mėgsta maitintis avižų ir kukurūzų pasėliuose. Neretai papjauna ir stambių laukinių žvėrių, naminių gyvulių, išplėšia bičių avilius.

Lietuvoje rudasis lokys išnykęs XIX a. antroje pusėje, dabar nuolatos negyvena. Per pastaruosius 3 - 4 dešimtmečius pavieniai užklydę individai buvo pastebėti Biržų, Panevėžio, Ukmergės, Utenos, Ignalinos, Alytaus, Švenčionių, Varėnos, Vilniaus, Jurbarko rajonuose.

Rudasis lokys | Ursus arctos

Svarbiausios išnykimo Lietuvoje priežastys buvo medžioklė ir lokiams tinkamų gyventi plotų trūkumas. Užklydę žvėrys kartais būna agresyvūs, todėl ir sumedžiojami. Dalį jų nušauna brakonieriai.


Tipas: Chordiniai (Chordata)

Šeima: Lokiniai (Ursidae)

Būrys: Plėšrieji (Carnivora)

Kategorija: 0 (Ex) - išnykusios ar galbūt išnykusios rūšys

Saugomų žinduolių žemėlapis Lietuvoje

Didelis žemėlapis