Europinė audinė (lot. Mustela lutreola, angl. European mink, vok. Nerze) - kiauninių šeimos plėšrus žinduolis. Dydžiu ir išvaizda panaši į šešką ir ūdrą. Į Lietuvos Raudonąją knygą rūšis įrašyta nuo 1989 metų.

Europinė audinė labai panaši į kanadinę audinę, tik truputį mažesnė. Plaukas nuo rudos iki tamsiai durpinės spalvos, tankus, žvilgantis, baltos lūpos ir balta dėmė yra po gerkle. Gyvena arti vandens, gerai plaukioja ir nardo. Minta vandens gyviais - žuvimis, varlėmis, vėžiais, taip pat ir paukščiais. Dėl maisto iš dalies konkuruoja su kanadine audine, ūdra ir juoduoju šešku.

Poruojasi vasario - kovo mėn., jauniklius veda balandžio - birželio mėnesiais. Jais rūpinasi tik patelė. Subręsta antraisiais gyvenimo metais. Pastebėta, kad ten, kur europinė audinė jau 50 metų gyvena greta kanadinės audinės, pirmosios masė dabar vidutiniškai yra šeštadaliu didesnė nei anksčiau.

Europinė audinė | Mustela lutreola

Gyvena atskiruose Ispanijos, Prancūzijos, Rumunijos, Švedijos, Lenkijos regionuose ir didžiojoje Rusijos dalyje, bet ne toliau į rytus nei Uralo kalnai. Lietuvoje rūšis nėra pastebėta jau apie tris dešimtmečius, paskutiniai žvėreliai pastebėti 1978 — 1979 m. pietų Lietuvoje, Merkio baseine.  Kartais sutinkamas pavadinimas - švitras.

Manoma, kad Europoje europinės audinės nykimą lemia giminingo, bet šiek tiek didesnio, vislesnio, mažiau išrankaus maistui ir agresyvesnio žvėrelio — kanadinės audinės, išplitimas. Kadangi Europoje yra jau susiformavusių stambesnių europinės audinės mikropopuliacijų, gebančių išgyventi kartu su kanadine audine, prasminga svarstyti jos populiacijos atkūrimo šalyje galimybes, t. y. veisti ir reaklimatizuoti konkurencingas europines audines.

Europinė audinė | Mustela lutreolaEuropinė audinė | Mustela lutreola


Tipas: Chordiniai (Chordata)

Šeima: Kiauniniai (Mustelidae)

Būrys: Plėšrieji (Carnivora)

Kategorija: 0 (Ex) - išnykusios ar galbūt išnykusios rūšys

Saugomų žinduolių žemėlapis Lietuvoje

Didelis žemėlapis