Pilkasis arba ilgasnukis ruonis (lot. Halichoerus grypus, angl. Grey Seal, vok. Kegelrobbe) - ruonių (Pinnipedia) pobūrio jūros žinduolis. Lotyniškasis ilgasnukio ruonio pavadinimas kildinamas iš graikų k. žodžio, reiškiančio „maža jūros kiaulytė".

Po vandeniu išbūna iki 20 minučių. Tuomet gyvūno širdis ima lėčiau plakti, todėl taupomas deguonis. Gyvena apie 40 metų. Patinų kūno ilgis - iki 2,5 m ilgio, sveria iki 300 kg. Patelės mažesnės - iki 2 m ilgio, ir 200 kg svorio. Snukis ilgas.  Lietuvoje rūšis saugoma nuo 1970 m., o į Lietuvos Raudonąją knygą įrašyta nuo 1989 metų..

Kanados, JAV, Šiaurės ir Vakarų Europos pakrantėse, tarp jų ir Baltijos jūroje. Svarbiausios jauniklių vedimo vietos yra prie Estijos, Suomijos, Švedijos krantų. Lietuvos pakrantėse rūšis aptinkama gana reguliariai. Keletą kartų rasta mažų jauniklių, tačiau reguliariai nesiveisia.

Ilgasnukis ruonis | Halichoerus grypus Fabricius

Gyvena jūroje, tik atsitiktinai atplaukia į upes ar kitus gėluosius vandenis. Visą laiką keliauja, tačiau turi nuolatines poilsio ir jauniklių vedimo vietas. Nuolatinių porų nesudaro. Rujoja vasario - kovo mėnesiais. Patelė veda 6 - 10 kg sveriantį vieną (labai retai du) jauniklį kovo mėnesį. Gimę jaunikliai būna padengti baltu pūku ir negali plaukti. 2 - 3 savaites juos žindo ruonės, po to jaunikliai šeriasi, o laikiną pūkuotą kailiuką pakeitę į trumpaplaukį tampa savarankiški. Ruoniai minta jūros žuvimis, rečiau moliuskais bei vėžiagyviais.

XX a. ketvirtajame dešimtmetyje Baltijos jūroje buvo apie 20 tūkst. ruonių, šeštajame - 5 - 10 tūkst., septintojo dešimtmečio pradžioje apie 2,5 - 5 tūkst. ruonių. Rygos įlankoje 1977 m. teliko 100 - 150 ruonių. Sustiprinus apsaugą, jų ėmė daugėti - apie 1990 m. buvo jau apie 1000.

Ilgasnukis ruonis | Halichoerus grypus Fabricius

XX a. antroje pusėje Lietuvos vandenyse ruonių buvo galima pamatyti nuolatos, bet tik po kelis. Nuo 2000 m. jų aptinkama dažniau, tačiau lygių, be uolų, akmenų ir salų pakrantė jiems netinka. Lietuvos vandenyse laikinai susiformuojančia populiacija sudaro 10 - 50 ruonių.

Nemažai ruonių žūsta įsipainioję į žvejų tinklus. Pajūryje nėra jiems tinkamų gulyklų (jūroje esančių akmenų ar salelių) - dėl šios priežasties ruoniai neturi kur apsistoti ir vesti jauniklių. Ilgasnukiai ruoniai veisiami Klaipėdos jūrų muziejuje. Dalis jauniklių išleidžiama į laisvę. Čia slaugomi ir pajūryje surasti ligoti ar sužeisti ruoniai.


Tipas: Chordiniai (Chordata)

Šeima: Ruoniai (Pinnipedia)

Būrys: Tikrieji Ruoniai (Phocidae)

Kategorija: 1 (E) - išnykstančios rūšys, kurios yra ties išnykimo riba ir kurias galima išsaugoti tik naudojant specialias apsaugos priemones

Saugomų žinduolių žemėlapis Lietuvoje

Didelis žemėlapis