Saugomų gyvūnų rūšių 3 kategorija

Rūšies paplitimo žemėlapis

Natererio pelėausis (lot. Myotis nattereri) yra lygianosinių šeimos (lot. Vespertilionidae) šikšnosparnis. Daugelyje šalių tai yra saugoma rūšis. Į Lietuvos raudonąją knygą rūšis įrašyta nuo 2003 metų.

Video | Natererio pelėausis

Kaip ir visi mažieji šikšnosparniai jis geriausiai orientuojasi naudodamiesi ne akimis, o ausimis (ultragarsinė echolokacija). Jie skleidžia ultragarsą ir atpažįsta nuo aplinkinių objektų atsispindėjusį aidą.

Kailis ilgaplaukis, nugaros kailis rusvai pilkos spalvos. Poplaukis yra šviesiai pilkas arba baltas. Ilgis 40-50 mm, sparnų plotis 245-280 mm, svoris 5-10 gramų. Natarerio pelėausio ausys yra santykinai mažos, beveik nesiekiančios 20 mm, pailgos formos.

Natererio pelėausis | Myotis nattereri

Photo by Ján Svetlík on Foter.com / CC BY-NC-ND

Natererio pelėausis paplitęs nuo Portugalijos, Airijos iki Uralo, Artimųjų Rytų ir Turkmėnijos. Randama Šiaures ir Vakarų Afrikoje. Europoje plačiai paplitusi rūšis, tačiau tik šiaurinėse teritorijose iki 63° š. platumos. Lietuvoje pastebėta Biržų, Jurbarko, Šiaulių, Radviliškio, Telšių, Mažeikių, Plungės, Trakų, Vilniaus rajonuose ir Kauno fortuose.

Natererio pelėausis yra vidutinio dydžio šikšnosparnis. Ekologija šiltuoju metų laiku Lietuvoje mažai ištirta, registruoti tik ultragarso detektoriais. Sėslūs, migruoja tik į netolimas vietas. Vasarą patelės buriasi į kolonijas, po 20 - 80 individų. Patinai dažniausiai laikosi pavieniui, kartais grupelėmis, retsykiais aptinkami ir patelių kolonijose. Slepiasi medžių drevėse, inkiluose, po atšokusia medžio žieve, pastogėse.

Natererio pelėausis | Myotis nattereri

Photo by Ján Svetlík on Foter.com / CC BY-NC-SA

Maitintis skrenda visiškai sutemus. Vabzdžius gaudo ore, juos gali rinkti ir nuo lapų. Po vieną jauniklį veda birželio viduryje. Poruojasi nuo rudens iki pavasario. Žiemoja dažniausiai drėgnų požemių plyšiuose, pakibę ant sienų, palubėse, dažnai kartu su vandeniniais bei Brandto pelėausiais. Žiemovietėse išbūna nuo spalio iki balandžio mėnesio.

Natererio pelėausių populiacija plačiai paplitusi, bet retai aptinkama rūšis. Nerasta Šiaures Rytų ir Pietvakarių Lietuvoje. Dažniau aptinkami Kauno žiemovietėse (kasmet apie 200), kitose žiemovietėse pastebėtos mažos grupelės arba tik pavieniai individai.

Natererio pelėausis | Myotis nattereri

Photo by Gilles San Martin on Foter.com / CC BY-SA

Didžiausia grėsmė rūšiai yra žiemoviečių nykimas dėl pastatų atnaujinimo ir plėšrūnų (kiaunių, kačių), trikdymas žiemovietėse. Reikėtų vengti trikdyti žiemovietėse, įrengti saugių slėptuvių nuo plėšrūnų.

Natererio pelėausių paplitimo žemėlapis

Maloniai kviečiame prisidėti prie rūšių stebėjimo ir radaviečių fiksavimo. Svarbu: fotografija, vieta ir laikas, plačiau skiltyje apie projektą.


Tipas: Chordiniai (Chordata)

Šeima: Lygianosiniai (Vespertilionidae)

Būrys: Šikšnosparniai (Chiroptera)

Gyvena:

Palikuoniai:


Kategorija: 3 (R) - retos rūšys, kurių populiacijų mažai dėl jų biologinių ypatybių

Saugomų gyvūnų rūšių 3 kategorija

► Video
♫ Garsas
+ Nauja
× Išbraukta