Šermuonėlis (lot. Mustela erminea, angl. Ermine, Stoat, vok. Hermelin) - kiauninių šeimos plėšrus žinduolis. Į Lietuvos Raudonąją knygą rūšis įrašyta nuo 2003 metų. Išauga iki 30 cm ilgio.

Šermuonėlis paplitęs beveik visoje Holarktikoje. Į jos arealą įeina beveik visa Europa. Introdukuota Naujojoje Zelandijoje. Lietuvoje rūšis aptinkama visoje teritorijoje.

Šermuonėlis yra nedidelis, laibas, juodu uodegos galiuku kiauninis žvėrelis. Aptinkamas miškingose, pelkėtose ir atvirose vietovėse. Dažniau gyvybines veiklos žymių pastebima kupstynėse, nendrynuose, upių slėniuose, kirtavietėse. Gali buti aktyvus bet kuriuo paros metu. Didžiąją gyvenimo dalį praleidžia pelinio graužiko, kurmių urveliuose, kuriuose ilsisi.

Šermuonėlis | Mustela erminea

Minta triušiais, graužikais (pelėmis, žiurkėmis), kitais smulkiais žinduoliais, taip pat ėda paukščius, jų kiaušinius ir jauniklius. Kartais ėda ir žuvis, roplius, amfibijas ir bestuburius.

Poruojasi gegužės - birželio mėnesiai ir veda nuo 5-ių iki 12-os jauniklių. Mažyliais rūpinasi tik patelė. Jaunikliai grobį sugeba įveikti būdami 3 mėnesių. Tokio amžiaus jie tampa savarankiški. Artėjant žiemai, rudas vasaros kailiukas keičiamas baltu, bet juodas uodegos galiukas išlieka.

Šermuonėlis | Mustela erminea

Apie populiacijos gausumą duomenų nėra, tačiau gyvybinės veiklos pėdsakų dažniau randama Žuvinto apylinkėse, Čepkelių rezervate ir Kuršių nerijoje. Grėsmės šiam žvėreliui neaiškios, todėl sunku nurodyti ir apsaugos priemones.


Tipas: Chordiniai (Chordata)

Šeima: Kiauniniai (Mustelidae)

Būrys: Plėšrieji (Carnivora)

Kategorija: 4 (I) - neapibrėžto statuso rūšys, kurių dėl duomenų stokos negalima įrašyti į kitas kategorijas

Saugomų žinduolių žemėlapis Lietuvoje

Didelis žemėlapis