Saugomų gyvūnų rūšių 0 kategorija

Rūšies paplitimo žemėlapis

Paprastasis sparis, sparis (lot. Abramis ballerus, angl. Zope, vok. Blue breamvok) - karpžuvių žuvis, priklausanti karpinių (lot. Cyprinidae) šeimai. Į Lietuvos raudonąją knygą rūšis įrašyta nuo 1989 iki 2019 metų.

Kūnas ištįsęs, iki 45 cm ilgio, svoris - iki 800 g. Nugara tamsiai melsva, šonai ir pilvas sidabriški. Šoninėje linijoje yra daugiau kaip 60 žvynų, analiniame peleke daugiau kaip 30 spindulių. Žvynai stambūs. Snukis smailus, žiotys galinės, į viršų kiek įstrižai pakrypusios. Lietuvoje aptiktas Kuršių mariose.

Sparis | Abramis ballerus

Photo by Daderot / CC0

Sparis paplitęs Šiaurės, Baltijos, Kaspijos, Juodosios, Azovo jūrų baseinuose: Elbės, Oderio, Volgos, Uralo, Dono, Dunojaus upių žemupiuose. Baltijos jūros baseine rūšis buvo dažnai aptinkama XIX a. - XX a. pradžioje. Šiuo metu pastebima tik didžiuosiuose Švedijos ežeruose (Malareno, Varneno ir kt.), Oderio baseine, Dečyno įlankoje, Denbieno ežere (Lenkijoje), kitur labai reta. Palyginti neseniai buvo sužvejota Latvijoje: ant Dauguvos upės įrengtose Kegumo (1969) ir Pliavinės (1984) vandens saugyklose. Lietuvoje XIX a. pabaigoje buvo dažna rūšis Kuršių mariose ir Nemune, o vėliau dėl neaiškių priežasčių išnyko.

Sparis yra tipiška didžiųjų upių žemupių, vandens talpyklų, didelių pratakių ežerų ir apysūrių jūros pakraščių žuvis. Panaši į karšį ir plakį, tačiau nuo jų skiriasi pailga kūno forma, priekine burna ir didesniu analinio peleko spindulių skaičiumi. Subręsta 4 - 5 metų, kai būna 18 - 20 cm ilgio. Neršia nuo balandžio pabaigos iki birželio vidurio, kai vandens temperatūrai pasiekia +7 °C sekliose vietose, senvagėse ant povandeninių augalų. Vislumas - nuo 4 iki 25 tūkst. ikrelių. Lervutės išsirita po 12 - 13 dienų. Jaunikliai minta zooplanktonu, suaugusios žuvys - zooplanktonu ir bentosiniais vėžiagyviais. Užauga iki 45 cm ilgio ir 500 g svorio, bet dažniausiai būna 30 - 35 cm ilgio.

XIX a. pabaigoje Kuršių mariose sparis buvo verslinė žuvis, sugaunama ir Nemune. Nuo XX a. pradžios šiuose vandenyse buvo išnaikinta, tačiau gali pasitaikyti Baltijos jūros priekrantėse.

Sparis | Abramis ballerus

Photo by janwillemsen on Foter.com / CC BY-NC-SA

Smarkiai sumažėjusio sparių gausumo Baltijos jūros baseine ir jų išnykimo priežastys Lietuvoje konkrečiai nėra aiškios, tačiau galėjo būti susijusios su žmogaus veikla: brakonieriavimas, verslinė žuvininkystė, padidėjusia vandens tarša, uostų statyba bei suintensyvėjusia laivyba. Todėl būtina mažinti Nemuno žemupio ir Kuršių marių vandens taršą bei verslinę žuvininkystę.

Sparių paplitimo žemėlapis


Tipas: Chordiniai (Chordata)

Šeima: Kaulinės žuvys (Osteichthyes)

Būrys: Karpinės (Cyprinidae)

Gyvena

Palikuoniai: nuo 4 iki 25 tūkst. vnt.


Kategorija: 0 (Ex) - išnykusios ar galbūt išnykusios rūšys

Saugomų gyvūnų rūšių 0 kategorija

► Video
♫ Garsas
+ Nauja
× Išbraukta