Nuo 2019 m. rūšių kategorijos yra panaikintos

Rūšies paplitimo žemėlapis

Pavasarinis skydvėžis (lot. Lepidurus apus) – Skydvėžių (lot. Notostraca) būriui ir Lapakojų (lot. Triopsidae) šeimai priklausantis vėžiagyvis. Į Lietuvos raudonąja knygą rūšis įrašyta nuo 2019 metų.

 Rūšis laikoma viena iš seniausių planetoje, beveik nepakitusi, palyginus su šios rūšies fosilijom iš Vėlyvojo triaso.

Video | Pavasarinis skydvėžis baloje

Užauga nuo 4,2 iki 6,0 cm ilgio. Galvą ir kojas dengia skydas, dėl ko pavasarinis skydvėžis savo išvaizda panašus į mažą kardauodegį. Jos ilgas pilvas yra padalintas į maždaug 30 segmentų, kurie yra panašūs į žiedus.

Gyvena kūdrose, senvagėse, kuriose nėra žuvų ir kurios vasara dažnai išdžiūsta. Didžiąją metų dalį būna ramybės būsenos. Visaėdis. Iš kiaušinių išsirita gegužės mėn. pradžioje, subręsta per 2 savaites. Dauginasi iki rugsėjo mėnesio. Išdžiūvusiame dumble kiaušiniai gali išlikti gyvybingi net 28-erius metus. Minta dumble esančiomis augalinėmis liekanomis, taip pat žuvų ikrais ar varlių kurkulais.

Pavasarinis skydvėžis | Lepidurus apus

Photo by berniedup on Foter.com / CC BY-SA

Aptinkamas Europoje ir Azijoje iki Viduriniųjų rytų ir Indijos. Lietuvoje žinomos tik trys radvietės: Voniškių kaimas (Šakių r.) ir Dukstynos entomologinis draustinis (Ukmergės r.) ir Meškalaukio apylinkės (Pasvalio r.). 2019 m. Gervaraisčio m. (Elektrėnų sav.) baloje buvo aptikta gausi pavasarinio skydvėžio populiacija.

Pavasarinis skydvėžis | Lepidurus apus

Photo by berniedup on Foter.com / CC BY-SA

Pavasarinio skydvėžio paplitimo žemėlapis


Tipas: Nariuotakojai (Arthropoda)

Šeima: Lapakojai (Triopsidae)

Būrys: Skydvėžiai (Notostraca)

Gyvena

Palikuoniai:


 

Nuo 2019 m. rūšių kategorijos yra panaikintos

► Video
♫ Garsas
+ Nauja
× Išbraukta