2019 m. naujos Raudonosios knygos saugomų rūšių sąrašas

Lietuvos Respublikos saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašas

(Įsigaliojo nuo 2019 m. sausio 1 d.)

Saugomų rūšių kategorijos

Saugomų gyvūnų rūšių kategorijos

Lietuvos Raudonosios knygos rūšys skirstomos į 6 kate­gorijas, atitinkančias Tarptautinės gamtos apsaugos sąjungos Raudonosios knygos senąsias kategorijas (1976 m.). Nuo 2019 m., sutrumpinus saugomų rūšių sąrašą, saugomų kategorijų kriterijų nutarta atsisakyti ir nenaudoti.

Kaip atskirti žaltį nuo gyvatės?

Žaltys yra daug plonesnis, suaugę individai daug ilgesni, ne retenybė yra ir metro ilgio žaltys. Žalčio žvyneliai ir visas kūnas iš viršaus yra metalinės spalvos, apačia - balta su juodais dryžiais, tačiau ryškiausios yra oranžinės, kartais geltonos dėmės galvos šonuose.

Pasiskirstymas pagal grupes

Iki 2019 m. Lietuvos raudonojoje knygoje aprašytos 767 gyvūnų, augalų, kerpių ir grybų rūšys. Lentelėje pateikiama, kaip saugomos rūšys yra pasiskirsčiusios pagal grupes ir raudonosios knygos kategorijas. 

Kas yra šikšnosparniai?

Šikšnosparniai (lot. Chiroptera) – vienas iš gausiausių žinduolių būrių. Tai vieninteliai žinduoliai, kurie prisitaikę aktyviai skraidyti. Į Lietuvos Raudonąją knygą yra įrašyta 11 šikšnosparnių rūšių, kai visame pasaulyje, išskyrus Arktį ir Antarktį, yra žinoma apie 1000, Lietuvoje – vos 15 rūšių.

Kas yra žinduoliai?

Žinduoliai, arba žvėrys (lot. Mammalia) – stuburinių gyvūnų klasė, kurioje yra iš viso apie 5416 žinduolių rūšių. Į Lietuvos Raudonąją knygą yra įrašytos 23 žinduolių rūšys. Žinduoliai yra gyvavedžiai, išskyrus kloakinius, kurie deda kiaušinius ir jauniklius žindo pienu.

Lietuvos Raudonosios knyga

Lietuvos raudonoji knyga – tai ne tik retų ir nykstančių rūšių sąrašai, aprašymai, bet ir teisinis dokumentas, kuriuo remiantis šalyje organizuojama šių rūšių apsauga, sudaromi gamtotvarkos planai joms išsaugoti. Šią knygą sudaro žinių sąvadas apie saugomų rūšių būklę ir apsaugos būdus.

Šikšnosparniai įrašyti į Lietuvos Raudonąją knygą

Į Lietuvos raudonąją knygą iki 2019 m. buvo įrašyta 11 šikšnosparnių rūšių, kai visame pasaulyje, išskyrus Arktį ir Antarktį, yra žinoma apie 1000, Lietuvoje – vos 15 rūšių.

Lietuvos Raudonosios knygos istorija

1959 m. priėmus pirmąjį Gamtos apsaugos įstatymą, Lietuvoje pradėta galvoti apie specialius retų ir nykstančių rūšių sąrašus.

Gydymas medicininėmis dėlėmis

Gydymas dėlėmis - Hirudoterapija, naudojama medicinos praktikoje daugiau kaip 3 tūkst. metų. Garsus praeities gydytojas Avicena savo darbuose aprašė, kaip ir kada galima naudoti dėles. Medicininė dėlė yra „vienkartinis instrumentas" ir naudojama tik vienintelį kartą, todėl pacientas gali būti saugus ir nebijoti užkrėtimų.

Žmogaus veiklų grėsmė saugomoms rūšims

Veiklos rūšių, galinčių sukelti grėsmę griežtai saugomų rūšių individams arba rūšių radavietėms ar augavietėms, sąrašas iš Lietuvos Respublikos saugomų gyvūnų, augalų, grybų rūšių įstatymo 1-ojo priedo.

► Video
♫ Garsas
+ Nauja
× Išbraukta