Žaltys yra daug plonesnis, suaugę individai daug ilgesni, ne retenybė yra ir metro ilgio žaltys. Žalčio žvyneliai ir visas kūnas iš viršaus yra metalinės spalvos, apačia - balta su juodais dryžiais, tačiau ryškiausios yra oranžinės, kartais geltonos dėmės galvos šonuose.
Lietuvoje gyvena vienintelė nuodinga gyvatė - Paprastoji angis (lot. Vipera berus). Anksčiau buvo dažna, ypač pamiškėse bei pelkių pakraščiuose. Aktyvesnė naktį. Minta daugiausia smulkiais graužikais ir varlėmis. Gyvavedė. Įkandimas žmogui skausmingas, bet dažniausiai po kelių dienų ligonis pasveiksta.
Angys būna pilkai rusvos arba rusvos, kartais net labai tamsios, o nugaroje turi margą zigzagų juostą. Šios gyvatės būna 60-75 cm ilgio ir yra daug storesnės nei žalčiai. Tačiau į žmogaus pasirodymą abu ropliai reaguoja vienodai.
Jei staiga prisiartinsi, šnypščia ir žaltys, ir gyvatė - jų reakcija yra labai panaši, - agresyvūs gali būti ir žalčiai ir gyvatės. Tačiau kanda tik tada, kai juos priminame, prispaudžiame arba kur nors užspeičiame ir roplys nebeturi kur pasitraukti. Tačiau taip nutinka retai, nes šie ropliai turi instinktą slėptis nuo žmogaus.
Lietuvoje gyvenantys žalčiai ir gyvatės
- Geltonskruostis žaltys (lot. Natrix natrix) - Lietuvoje kai kur dažnas. Nenuodingas. Gyvena prie vandens, gerai plaukioja, minta daugiausia varlėmis, kurias ryja gyvas. Dauginasi kiaušiniais.
- Lygiažvynis žaltys (lot. Coronella austriaca) - Lietuvoje retas. Gyvavedis. Rūšis įrašyta į Lietuvos raudonąją knygą.
- Paprastoji angis (lot. Vipera berus) - Užauga iki 75 cm. Vienintelė nuodinga gyvatė Lietuvoje.