Saugomų gyvūnų rūšių 0 kategorija

Rūšies paplitimo žemėlapis

Pontoporėja (lot. Monoporeia affinis) yra maža, gelsva dugninė šoniplauka, gyvenanti Baltijos, Šiaurės jūrose bei šiaurės šalių ežeruose. Į Lietuvos raudonąja knygą rūšis įrašyta nuo 1989 iki 2019 metų.

Pontoporėja | Monoporeia affinis

Photo by Hans Hillewaert / CC BY-SA

Pontoporėja užauga iki 8 mm, o visiškai užaugusi turi dvi poras antenų ir vieną porą juodų akių. Pontoporėja labai panaši į kitas dugnines šoniplaukas (lot. Pontoporeia femorata).

Pontoporėja yra vienas iš Baltijos ledyno reliktų. Iš pradžių buvo gėlavandenė rūšis. Egzistuoja ir ežerinių rūšių. Myoxocephalus quadricor mažina deguonies kiekį Baltijos jūroje, ypač Suomijos įlankoje. Dėl šios priežasties pontoporėjų populiacija mažėja, nes jų kiaušinėliai yra labai jautrūs deguonies trūkumui. Dėl to pontoporėja yra laikoma kaip natūralus indikatorius deguonies kiekiui vandens telkiniuose nustatyti.

Po poravimosi rudenį ir žiemos miego, pontoporėjų patelės pagimdo apie 20 – 30 jauniklių. Šis procesas vyksta tik kartą per 2 – 4 gyvavimo metus.

Gyvena ledyninės kilmės ežerų giluminės zonos priedugnėje (mažiausias ištirpusio deguonies kiekis - 4,5 mg/l). Dažniausiai vėžiagyvis aptinkamas +1,6 – 8,4 °C vandens temperatūroje. Visaėdis. Dauginasi žiema. Vislumas iki 50 kiaušinių. Jautrus rūgštingumo didėjimui.

Pontoporėja Lietuvoje aptikta tiktai Dusios (Lazdijų raj.) ir Ilgo (Vilniaus raj.) ežeruose. Populiacijos gausumas netirtas, pagauti pavieniai vėžiagyviai. Dėl ežerų eutrofikacijos, vandenų taršos gali būti ir išnykusi.

Pontoporėjos paplitimo žemėlapis


Tipas: Nariuotakojai (Arthropoda)

Šeima: Pontoporėjiniai (Pontoporeiidae)

Būrys: Šoniplaukos (Amphipoda)

Gyvena: 2 - 4 metai

Palikuoniai: 20 - 30 vnt


Kategorija: 0 (Ex) - išnykusios ar galbūt išnykusios rūšys

Saugomų gyvūnų rūšių 0 kategorija

► Video
♫ Garsas
+ Nauja
× Išbraukta