Saugomų gyvūnų rūšių 1 kategorija

Rūšies paplitimo žemėlapis

Tamsusis plikšliužis arba didysis arionas (lot. Arion ater, vok. Große Wegschnecke) - plikšliužinių (lot. Arionidae) šeimos pilvakojis moliuskas. Į Lietuvos raudonąją knygą rūšis įrašyta nuo 1989 metų.

Video | Didieji arionai šliaužia samanomis

Didysis arionas yra stambus, ištiestas yra apie 12 – 15 cm ilgio ir 1,7 – 2,0 cm pločio. Spalva labai įvairi – raudonai geltona, raudonai ruda, tamsiai ruda. Galva tamsesnė, o tvirta kojos siūlė rausva, su įvairiais tamsesniais ar šviesesniais skersiniais ruoželiais.

Didysis juodasis arionas

Photo by Charles J Sharp CC BY-SA

Gyvena šlapiose vietose, vandens telkinių pakraščiuose. Minta minkšta ir pūvančia augalija. Šiuo metu yra nustatyta kelios gyvybingos didžiųjų arionų populiacijos. Viena apie 25 metus gyvenanti Jūros upės 5 km ilgio upės šlaite. Paplitusi vakarų ir Vidurio Europoje.

Šių moliuskų atskiros populiacijos aptinkamos šiaurinėje Vakarų ir Vidurio Europos dalyje. Aptinkama Vokietijoje, Didžiojoje Britanijoje, Airijoje, Norvegijoje, Danijoje, Farerų salose. Visur yra reta rūšis. Lietuvoje rasta tik Veiviržos (Klaipėdos r.) ir Jūros (Dilalės r.) upių slėniuose.

Didysis juodasis arionas

Photo by alexfiles on Foter.com / CC BY-SA

Lietuvoje didysis arionas išgyvena 1 – 1,5 metų. Viena karta per metus deda kiaušinius (nuo 17 iki 50 – 90) deda rugpjūčio pabaigoje – rugsėjo mėn. keliomis dėtimis, keletą dienų. Juos paslepia lapų paklotėje bei po trūnijančių medžių nuokritomis. Padėję kiaušinius šliužai žūsta.

Išsiritę šliužai būna 5 – 6 mm dydžio, balsvai gelsvai rausvos, kreminės spalvos. Kiek ūgtelėję, siekiantys centimetrą šliužai pradeda po truputį tamsėti: pilkėja, praranda rausva atspalvį. Jie būna įvairių: gelsvai pilkų atspalvių su juodais čiupikliais. Šliužai subręsta vasaros pabaigoje, liepos – rugpjūčio mėnesiais. Suaugę būna visiškai juodi, tik vidurinioji pado juosta pilkšva.

Didysis juodasis arionas

Photo by Valugi / CC BY-SA

Minta žoliniais augalais, grybais, pūvančiomis organinėmis medžiagomis. Gyvena drėgnose vietose su retais nitrofiliniais lapuočiais medžiais, krūmokšniais bei su tankia žoline augalija. Lietingomis bei apsiniaukusiomis dienomis gali būti aptinkami ir atviresnėse pievelėse, ypač jei jose yra karvių mėšlo.

Didžiojo ariono populiacijų gausumas tinkamose buveinėse gana didelis: randama po 1 – 3 individai kvadratiniame metre. Randama Jūros upės pakrantėje, o Kvėdarnos miestelio apylinkėse (Šilalės r.) šių šliužų buvo priskaičiuota apie 150.

Didžiausia grėsmės didžiojo ariono rūšiai yra buveinių keitimas kertant medžius, melioruojant upelius, todėl labai svarbu išsaugoti pagrindines buveines.

Didžiojo ariono paplitimo žemėlapis


Tipas: Moliuskai (Mollusca)

Šeima: Plikšliužiniai (Arionidae)

Būrys: Plautiniai (Pulmonata)

Gyvena: 1 – 1,5 metų

Palikuoniai: 17 – 90 vnt.


Kategorija: 1 (E) - išnykstančios rūšys, kurios yra ties išnykimo riba ir kurias galima išsaugoti tik naudojant specialias apsaugos priemones

Saugomų gyvūnų rūšių 1 kategorija

► Video
♫ Garsas
+ Nauja
× Išbraukta