Saugomų gyvūnų rūšių 3 kategorija

Rūšies paplitimo žemėlapis

Boružinis storagalvis arba raudonasis eresas (lot. Eresus cinnaberinus, vok. Schwarze Röhrenspinne) - storagalvių (Eresidae) šeimos voras. Tai egzotinės išvaizdos pats gražiausias Lietuvos voras, kuris dėl savo slapto gyvenimo būdo ypatingai retas. Į Lietuvos raudonąja knygą rūšis įrašyta nuo 2000 metų.

Video | Boružinio storagalvio kelionė

Patelė 15-20 mm, juoda, barchatinė, apaugusi blizgančiais plaukeliais. Patinėlis - apie 10 mm, galvakrūtinė juoda, su juodais, baltais bei raudonais plaukeliais. Pilvelis ugninio raudonumo, su keturiomis didelėmis juodomis dėmėmis ir dviem mažais juodais taškeliais. Kojos su šviesiais žiedais. Vorams būdingas lytinis dimorfizmas.

Patinėliai sugeba šuoliuoti. Voras žemėje įsirengia verpalais išklotą iki 10 cm ilgio ir 1 cm skersmens urvelį, kurio piltuvėlio pavidalo anga yra dirvos paviršiuje ir uždengta verpalų kilimėliu. Nuo čia į visas puses nusidriekia susipynusios gaudomosios gijos. Surasti tokius gerai užmaskuotus urvelius yra sunku.

Boružinis storagalvis | Eresus cinnaberinus

Photo by Dr. Janos Bodor / CC0

Medžioja dažnai didelius, tvirtu chitininiu sluoksniu vabalus (mėšlavabalius, šoklius). Subrendę patinai pastebimi rugpjūčio - rugsėjo ir gegužės mėnesiais, kai ieško patelių.

Patelė urvelyje deda vieną apie 8-10 mm skersmens kiaušinių kokoną su 80 kiaušinėlių. Dieną šį kokoną išneša iš urvelio, kad sušiltų saulės atokaitoje, o vakarop jį vėl patalpina atgal. Išsiritusius jauniklius maitina iš burnos į burną suvirškintu maistu. Jaunikliai peržiemoja urvelyje kartu su patele. Per šį laiką voriukai neriasi 6 kartus. Pavasarį patelė žūsta ir tampa kaip papildomas maistas savo jaunikliams.

Didysis plūdvoris | Dolomedes plantarius

Photo by Dr. Janos Bodor / CC0

Boružiniai storagalviai gyvena apsaugotuose nuo vėjo pietiniuose šlaituose, sausose vietose, smėlėtame dirvožemyje. Paplitęs Rusijoje iki Altajaus, Kinijoje. Europoje dažnesnis pietiniuose rajonuose (Pirėnų pusiasalį), tačiau šiauriniuose labai retas: Danija, Vokietija, Nyderlandai, Švedija. Anglijoje nuo 1979 m. žinoma vienintelė radavietė (populiaciją sudaro apie 300 vorų). Lietuvoje aptikta Jurbarko r. (1999 m., 2002 m.), Gerdašiuose (Lazdijų r., 2000 m.), Rūdninkų poligone (Šalčininkų r., 2006 m.). 

Didysis plūdvoris | Dolomedes plantarius

Photo by Dr. Janos Bodor / CC0

Didžiausios grėsmės boružiniams storagalviams yra buveinių kaita dėl natūraliai augančių ar sodinamų miškų, pavasariniai gaisrai. Svarbu išsaugoti vorų gyvenamas buveines, nesodinti miško ir šalinti natūraliai augančius medžius ir krūmus.

Boružinio storagalvio paplitimo žemėlapis


Tipas: Nariuotakojai (Arthropoda)

Šeima: Storagalviniai (Eresidae)

Būrys: Didžiapilviai (Araneae)

Gyvena

Palikuoniai


Kategorija: 3 (R) - retos rūšys, kurių populiacijų mažai dėl jų biologinių ypatybių

Saugomų gyvūnų rūšių 3 kategorija

► Video
♫ Garsas
+ Nauja
× Išbraukta

Saugomi vorai nuo 2019 m.

Vorai

Boružinis storagalvis