Svetainės pritaikymo įrankiai

Rūšies paplitimo žemėlapisSlapioji šiurpenė (lot. Isognomostoma isognomostomos, angl. Mask snail, vok. Geritzte Maskenschnecke) - kietageldis moliuskas priklausantis sraiginių moliuskų šeimai (lot. Helicidae). Į Lietuvos raudonąją knygą rūšis įrašyta nuo 2019 metų.

Slapioji šiurpenė | Isognomostoma isognomostomos
Slapioji šiurpenė / Nuotr. Nefronus / CC BY-SA

Sraigės lukšto plotis 7 – 11 mm, aukštis 4 – 7 mm, su ryškiais į šerius panašiais plaukais, plonasieniais ir nuo rausvai rudos iki rudos spalvos. Lukšto forma – rutulinė. Burnos kraštas su aštriais kraštais, susiaurintas viena lūpa ir dviem stipriais baltais dantimis, iki pusmėnulio formos angos, primenančiais burnos grimasą.

Slapioji šiurpenė yra labai reta Lietuvoje. Jos dygliuoto ar plaukuoto apvalkalo skersmuo gali siekti 1 cm, tačiau daugiausia tai yra viena iš mažų ir sunkiai pastebimų sraigių. Iš rūšių, kurias galima rasti Lietuvoje, šios sraigės plaukai ant savo apvalkalo yra labai ryškūs ir matomi. Slapiosios šiurpesnės gyvena eutrofinių ežerėlių liūnuose su aukštaisiais hidrofitiniais augalais, taip pat didelių ežerų nendrynuose ir didžiuosiuose viksvynuose.

2019 m. pavasario pabaigoje Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro (VU GMC) biologinės įvairovės studijų programos studentai Aukštadvario regioniniame parke naujai įrašytą saugomą sraigių rūšį – slapiąją šiurpenę. Šios sraigės valstybės saugomos ne veltui – jos yra puikus natūralaus miško su turtinga biologine įvairove indikatorius.

2019 m. gegužės 10 d. zoologinių tyrimų metu, bestuburių skyriaus vedėja Alvyra Patapavičienė Velniaravio rezervato šlaite (Šakių r., Panemunių regioninis parkas) aptiko slapiąją šiurpenę. Pastebėta, kad šios sraigės yra aptinkamos lapuočių miškų upelių rėvose.

Slapioji šiurpenė | Isognomostoma isognomostomos
Slapioji šiurpenė / Nuotr. Francisco Welter Schultes / CC0

Moksliniai tyrimai rodo, kad ši sraigių rūšis Europoje gan sparčiai nyksta. Šioms sraigėms didžiausią grėsmę kelia intensyvi miškininkystės veikla ir rekreacinių zonų kūrimas. 2001 m. ši rūšis buvo randama Velnio duobėje prie Aukštadvario, tačiau po to, kai ši vietovė buvo paruošta turistų lankymui, slapiosios šiurpenės ten rasti nebepavyksta iki šiol.

Lietuvoje žinomų radimviečių skaičius nepranoksta dešimties. Be to, pastebėtas šios rūšies nykimas užimamoje teritorijoje, nes dėl žmogaus veiklos prastėja buveinių, kuriose gyvena ši rūšis, kokybė.


Tipas: Moliuskai (Mollusca)

Šeima: Sraiginiai (Helicidae)

Būrys: Plautiniai (Pulmonata)

Gyvena:

Palikuoniai:


 

► Video
♫ Garsas
+ Nauja
× Išbraukta

 Laukinių gyvūnų pagalba ir priegoba