Ovalioji geldutė (lot. Unio crassus, angl. Thick shelled river mussel) - kietageldis moliuskas priklausantis gėlavandenių moliuskų šeimai (lot. Unionidae). Į Lietuvos raudonąją knygą rūšis įrašyta nuo 2003 metų.
Ovalioji geldutė gyvena negiliuose, švariuose, tekančiuose vandenyse su smėlio arba smulkaus žvyro dugnu. Pasitaiko ežeruose, turinčiuose platų ir smėlėta krantą. Moliuskas minta planktonu filtruodamas vandenį, yra skirtalytis ir neršia gegužės mėnesį. Vislumas apie 130 tūkst. kiaušinių. Embrionai 3 – 4 mėn. vystosi motininio individo žiaunose. Į vandenį išleistos lervos parazituoja ant žuvų žiaunų, o po mėnesio jauni moliuskai nukrinta ant dugno. Gali išgyventi iki 80 metų ir užaugti iki 11 cm ilgio. Jautrus vandens cheminės sudėties pokyčiams, planktono kiekio, žuvų skaičiaus mažėjimui.
Photo by Alexander Mrkvicka / CC BY-SA
Ovaliosios geldutės Lietuvoje, kaip ir visame areale, nyksta. Gausesnės populiacijos yra išlikusios vidurupiuose ir aukštupiuose.
Photo by Burton Ken, U.S. Fish and Wildlife Service / CC0
Didžiausia grėsmė ovaliosioms geldutėms yra vandens hidrocheminio režimo pasikeitimas, ypač vandens tarša, upių užtvenkimas, natūralių vagų keitimas. Žuvų mažėjimas riboja dauginimosi ir plitimo galimybes, todėl svarbiausiose buveinėse reikia saugoti vandens telkinius nuo taršos, nestatyti hidrotechninių įrenginių, nekeisti upių vagų ir sureguliuoti žvejybą taip, kad nebūtų nuskurdintos žuvų bendrijos.
Tipas: Moliuskai (Mollusca)
Šeima: Siaurosios geldutės (Unionidae)
Būrys: Rausiančiosios geldutės (Unionida)
Gyvena: 80 metų
Palikuoniai: 130 tūkst. vnt.
Kategorija: 3 (R) - retos rūšys, kurių populiacijų mažai dėl jų biologinių ypatybių