Svetainės pritaikymo įrankiai

Nuo 2019 m. rūšių kategorijos yra panaikintos

Rūšies paplitimo žemėlapis

Pavasarinis skydvėžis (lot. Lepidurus apus) – Skydvėžių (lot. Notostraca) būriui ir Lapakojų (lot. Triopsidae) šeimai priklausantis vėžiagyvis. Į Lietuvos raudonąja knygą rūšis įrašyta nuo 2019 metų.

 Rūšis laikoma viena iš seniausių planetoje, beveik nepakitusi, palyginus su šios rūšies fosilijom iš Vėlyvojo triaso.

Užauga nuo 4,2 iki 6,0 cm ilgio. Galvą ir kojas dengia skydas, dėl ko pavasarinis skydvėžis savo išvaizda panašus į mažą kardauodegį. Jos ilgas pilvas yra padalintas į maždaug 30 segmentų, kurie yra panašūs į žiedus.

Gyvena kūdrose, senvagėse, kuriose nėra žuvų ir kurios vasara dažnai išdžiūsta. Didžiąją metų dalį būna ramybės būsenos. Visaėdis. Iš kiaušinių išsirita gegužės mėn. pradžioje, subręsta per 2 savaites. Dauginasi iki rugsėjo mėnesio. Išdžiūvusiame dumble kiaušiniai gali išlikti gyvybingi net 28-erius metus. Minta dumble esančiomis augalinėmis liekanomis, taip pat žuvų ikrais ar varlių kurkulais.

Pavasarinis skydvėžis | Lepidurus apus

Photo by berniedup on Foter.com / CC BY-SA

Aptinkamas Europoje ir Azijoje iki Viduriniųjų rytų ir Indijos. Lietuvoje žinomos tik trys radvietės: Voniškių kaimas (Šakių r.) ir Dukstynos entomologinis draustinis (Ukmergės r.) ir Meškalaukio apylinkės (Pasvalio r.). 2019 m. Gervaraisčio m. (Elektrėnų sav.) baloje buvo aptikta gausi pavasarinio skydvėžio populiacija.

Pavasarinis skydvėžis | Lepidurus apus

Photo by berniedup on Foter.com / CC BY-SA


Tipas: Nariuotakojai (Arthropoda)

Šeima: Lapakojai (Triopsidae)

Būrys: Skydvėžiai (Notostraca)

Gyvena

Palikuoniai:


 

Nuo 2019 m. rūšių kategorijos yra panaikintos

 Laukinių gyvūnų pagalba ir priegoba

► Video
♫ Garsas
+ Nauja
× Išbraukta