🐝 Paprastoji kamanė (lot. Bombus, angl. Bumblebee, vok. Hummel) – bičių (lot. Apidae) šeimos plėviasparnė (lot. Hymenoptera), kurią 1802 m. atrado ir aprašė Pjeras Andrė Latreilis (Latreille).
Į Lietuvos raudonąją knygą paprastoji kamanė įrašyta 1976 m. ir nebuvo priskirta Lietuvoje taikytoms kategorijoms. Iš Lietuvos raudonosios knygos paprastoji kamanė buvo išbraukta 1992 metais.
Peržiemoja apvaisintos patelės, kurios pavasarį urvelius iškloja sausomis žolėmis. Iš vaško ir žiedadulkių gamina kelias korių akeles, į kurias deda keliolika kiaušinių. Vienoje šeimoje gali būti nuo keliolikos iki kelių šimtų darbininkių. Rudenį darbininkės ir patinai žūva, o patelės lieka žiemoti. Kamanės labai naudingos, nes apdulkina dobilus ir kitus kultūrinius augalus.
Kamanės yra itin naudingos žemės ūkiui ir svarbios ekosistemoms, tačiau jų populiacija sparčiai mažėja, todėl šios rūšys yra saugomos. Jos daugiausia gyvena poliariniuose ir vidutinio klimato zonose, o tropikuose randamos labai retai.
Kamanės dažniausiai renkasi miškų aikšteles, pamiškes, paupių, paežerių ir palaukių saulės įšildomus šlaitus.
Kamanėms didelį poveikį daro pesticidų naudojimas, mažų krūmynų ir gojelių naikinimas monokultūrų laukuose. Siekiant apsaugoti kamanes, būtina vengti pesticidų naudojimo jų koncentravimosi ir veisimosi vietose bei kurti specialius kamanių draustinius.