🐝 Dedešvinė tetralonija (lot. Tetralonia malvae, vok. Malven-Langhornbiene) – bičių (lot. Apidae) šeimos plėviasparnis (lot. Hymenoptera), kurią 1790 m. atrado ir aprašė Pjetras Rosis (Rossi).
Į Lietuvos raudonąją knygą dedešvinė tetralonija įrašyta 1989 m. ir nuo 1992 m. buvo priskirta 3 (R) kategorijai. Nuo 2019 m. Lietuvoje taikytos kategorijos buvo panaikintos ir pagal Tarptautinės gamtos išsaugojimo sąjungos (IUCN) kategorijas, dedešvinė tetralonija priskirta EN kategorijai. Iki šiol, dedešvinė tetralonija saugoma ir yra įrašyta į Lietuvos raudonąją knygą.
Dedešvinės tetralonijos rūšis yra kresna, šiek tiek didesnė už bitę, su būdingais plačiais trumpų, tankių plaukelių raiščiais ant pilvelio. Patinai išsiskiria ilgomis antenomis, kurios siekia daugiau nei pusę kūno ilgio. Gyvena pavieniui. Patelės smėlyje išrausia urvelius, kuriuose sukuria narvelius palikuoniams vystytis. Kiekviename narvelyje dedamas kiaušinis ir sunešama žiedadulkių atsargų. Po šio proceso narveliai ir įėjimas į lizdą užpilami smėliu. Lervos maitinasi žiedadulkėmis ir lieka narveliuose žiemoti. Suaugėliai pasirodo kitų metų vasarą – Lietuvoje patinai stebimi liepos mėn., o patelės liepos - rugpjūčio mėnesiais.
Dedešvinės tetralonijos galerija
Dedešvinė tetralonija yra stenotopinė, tai reiškia, kad ji gyvena specifinėse kseroterminėse buveinėse – smėlingose vietovėse, kurios yra erozijos ar žmogaus veiklos paveiktos ir apaugusios netankia augalija. Rūšis daugiausia maitinasi dedešvų žiedadulkėmis, tačiau kartais aplanko ir kitus augalus, tokius kaip dirvinės buožainės, agurkliniai ar graižažiedžiai.
Ši rūšis Lietuvoje yra reta ir aptinkama pavieniui. Stebint tinkamas buveines, iki 500 metrų ilgio transekte gali būti aptinkama iki aštuonių suaugėlių.
Dedešvinė tetralonija yra paplitusi Vakarų Palearktikoje, nuo Ispanijos pietvakarių iki Lietuvos šiaurėje bei Kaukazo, Turkijos, Irako ir Egipto pietryčiuose. Šiaurinėje arealo dalyje paplitimas yra labai fragmentiškas. Lietuvoje rūšis aptinkama tik trijose vietovėse – Lazdijų ir Varėnos rajonuose.
Pagrindinės grėsmės rūšiai yra tinkamų buveinių nykimas arba kokybės pablogėjimas. Tai gali lemti smėlingų šlaitų erozijos prevencija, sausų smėlingų plotų apželdinimas medžiais bei urbanizacija.
Dedešvinės tetralonijos radaviečių ir augimviečių žemėlapis iki 2018 metų
○ rūšies radavietė 1976 – 2007 metais
● rūšies radavietė 2007 – 2018 metais
x buvusi rūšies radavietė
◆ rūšis kartais užklystanti
Dedešvinės tetralonijos radaviečių ir augimviečių žemėlapis nuo 2019 metų
UICN kategorija: EN – grėsmingos būklės (liet. EN) taksonai