🐝 Didžiaakė kamanė (lot. Bombus confusus, angl. Confusing Bumble Bee, vok. Samthummel) – bičių (lot. Apidae) šeimos plėviasparnė (lot. Hymenoptera), kurią 1861 m. atrado ir aprašė Adolfas Šenkas (Schenck).
Į Lietuvos raudonąją knygą didžiaakė kamanė įrašyta 1976 m. ir nuo 1992 m. buvo priskirta 3 (R) kategorijai. Iš Lietuvos raudonosios knygos didžiaakė kamanė buvo išbraukta 2019 metais.
Peržiemojusios didžiaakės kamanės patelės pasirodo gegužės pradžioje, o pirmosios darbininkės – birželio pabaigoje. Patinai, žinomi dėl savo itin didelių akių, pasirodo liepos pabaigoje. Ši kamanė mėgsta sausokas natūralias pievas ar stipriai sulaukėjusias kultūrines pievas, ypač esančias kalvotose vietovėse, upių slėniuose ar paežerėse. Didžiaakė kamanė renkasi įvairių augalų žiedus, tačiau pirmenybę teikia raudoniesiems dobilams ir vaistiniams godams.
Patinai pasižymi didelėmis akimis ir vikrumu, primenančiu muses. Jie dažnai pastebimi tupintys ant peržydėjusių augalų, stebėdami aplinką. Vos tik pasirodo kitas patinas, jis yra nedelsiant nuvejamas.
Lietuvoje iš viso rasta apie 50 individų, daugiausia Marijampolės rajone ir Panevėžio rajono senose kolekcijose. Kitose vietovėse didžiaakė kamanė aptinkama pavieniui. Rūšis pirmenybę teikia agro kraštovaizdžiui, kuriame vyrauja sunkūs dirvožemiai. Nors pastaraisiais metais pastebimas šios kamanės pagausėjimas, nežinoma, ar tai yra natūralios populiacijos dinamikos, ar žemėnaudos pokyčių rezultatas.
Didžiaakė kamanė yra reta ir savita rūšis, paplitusi Europoje nuo Ispanijos iki Pietų Rusijos, šiaurėje siekianti Latviją. Lietuvoje didžiaakė kamanė rasta Alytaus, Kaišiadorių, Lazdijų, Marijampolės, Molėtų, Panevėžio, Prienų, Varėnos ir Vilniaus rajonuose.
Didžiaakei kamanei grėsmę kelia veisimosi ir mitybos vietų kaita, kurią lemia buveinių apsodinimas mišku arba jų savaiminis apaugimas medžiais ir krūmais. Mitybinių augalų, tokių kaip raudonieji dobilai, trūkumas taip pat yra problema. Norint apsaugoti šią rūšį, būtina šalinti jaunus medžius ir krūmus iš tinkamų buveinių bei ekstensyviai ganyti. Siekiant pagerinti didžiaakės kamanės mitybos sąlygas, rekomenduojama auginti raudonuosius dobilus.
Didžiaakė kamanė yra reta rūšis, kurios išsaugojimui reikalinga ypatinga priežiūra, siekiant palaikyti tinkamas buveines ir užtikrinti mitybos šaltinių prieinamumą.