🦗 Kruvinoji strėliukė arba raudonoji pirosoma (lot. Pyrrhosoma nymphula, angl. Large Red Damselfly, Large Red Damsel, vok. Frühe Adonislibelle) – strėliukių (lot. Coenagrionidae) šeimos laumžirgis arba žirgelis (lot. Odonata), kurią 1776 m. atrado ir aprašė Henrikas Šulceris (Sulzer).
Į Lietuvos raudonąją knygą kruvinoji strėliukė įrašyta 1989 m. ir nuo 1992 m. buvo priskirta 4 (I) kategorijai. Iš Lietuvos raudonosios knygos kruvinoji strėliukė buvo išbraukta 2000 metais.
Kruvinosios strėliukės pilvelis ryškiai rausvas. Nepaisant ryškios spalvos šią strėliukę sunku pastebėti, nes ji dažniausiai slepiasi tarp augalų.
Kruvinajai strėliukei tinkami biotopai yra įvairūs pelkiniai vandens telkiniai, senvagės, uždumblėję grioviai, kanalai su gausia vandens ir pakrantės augalija, taip pat aukštapelkės. Lervos gyvena stovinčio vandens ir mažai pratekimuose telkiniuose, kartais net nedidelėse duobėse, kurių krantai apaugę krūmais. Suaugę individai dažniausiai skraido pakrančių augalijos pavėsyje nuo gegužės iki rugpjūčio mėnesio. Jų mitybos pagrindą sudaro smulkūs vabzdžiai.
Lietuvoje kruvinoji strėliukė yra nedažna, kai kuriose radavietėse aptinkama pavienių individų. Dalis šios rūšies buveinių yra saugomose teritorijose, tokiose kaip Baravykų užpelkės, Žaliosios girios botaninis-zoologinis draustinis ir Aukštojo Tyro kraštovaizdžio draustinis.
Kruvinoji strėliukė yra paplitusi Vakarų ir Centrinėje Europoje, Mažojoje Azijoje ir Šiaurės Afrikoje. Lietuvoje ji buvo aptikta 1985–1990 m. vienuolikoje rajonų: Akmenės, Jonavos, Kauno, Kelmės, Kretingos, Panevėžio, Plungės, Švenčionių, Trakų, Vilniaus ir Varėnos.
Norint išsaugoti kruvinąją strėliukę, būtina išlaikyti jos gyventi tinkamus vandens telkinius, įskaitant senvages, griovius, kanalus bei kitus mažus pelkėtus vandens telkinius, kurie užtikrina tinkamas sąlygas šios rūšies lervoms ir suaugusiems individams.
Buvusi kategorija: 4 (I) - neapibrėžto statuso rūšys, kurių dėl duomenų stokos negalima įrašyti į kitas kategorijas