Svetainės pritaikymo įrankiai

Buvusi kategorija: 4 (I) - neapibrėžto statuso rūšys, kurių dėl duomenų stokos negalima įrašyti į kitas kategorijas

🦗 Mažasis karališkasis laumžirgis (lot. Anax parthenope, angl. Lesser Emperor Dragonfly, Lesser emperor, Little emperor dragonfly, vok. Kleine Königslibelle) – tikrųjų laumžirgių (lot. Aeshnidae) šeimos laumžirgis arba žirgelis (lot. Odonata), kurį 1839 m. atrado ir aprašė Edmondas de Selysas (Selys).

Mažasis karališkasis laumžirgis (lot. Anax parthenope, angl. Lesser Emperor Dragonfly, Lesser emperor, Little emperor dragonfly, vok. Kleine Königslibelle)
Mažasis karališkasis laumžirgis (lot. Anax parthenope, angl. Lesser Emperor Dragonfly, vok. Kleine Königslibelle) / Nuotr. Drukru / CC BY-NC 4.0

Į Lietuvos raudonąją knygą mažasis karališkasis laumžirgis įrašytas 1989 m. ir nuo 1992 m. buvo priskirtas 1 (E) kategorijai. Kiek vėliau, nuo 2000 m., mažasis karališkasis laumžirgis priskirtas 4 (I) kategorijai. Iš Lietuvos raudonosios knygos mažasis karališkasis laumžirgis buvo išbrauktas 2019 metais.

Mažojo karališkojo laumžirgio patelės kiaušinius deda į vandens augalų stiebus, o tuo metu šalia būna patinai. Lervos vystosi tarp vandens augalijos tiek stovinčiuose, tiek tekančiuose vandens telkiniuose. Vystymosi trukmė priklauso nuo vandens temperatūros ir trunka nuo vienerių iki dvejų metų.

Suaugę laumžirgiai skraido nuo gegužės pabaigos iki rugpjūčio, dažniausiai būna miškų ežerų ir tvenkinių apylinkėse. Jei tose pačiose buveinėse gyvena ir didysis karališkasis laumžirgis (lot. Anax imperator), šis dažnai išstumia mažąjį karališkąjį laumžirgį iš vandens telkinio.

Populiacijų gausumas Lietuvoje nėra tiksliai nustatytas. Ypač gausi populiacija rasta Glėbo ežere (Varėnos r.) ir Liubelio ežere (Lazdijų r.), o kitose vietovėse aptikti tik pavieniai individai.

Mažasis karališkasis laumžirgis yra plačiai paplitusi rūšis, aptinkama nuo Atlanto iki Ramiojo vandenyno, taip pat Kanarų salose, Šiaurės Afrikoje, Viduriniuose Rytuose, Užkaukazėje, Mažojoje ir Centrinėje Azijoje, Pakistane, šiaurinėje Indijoje, Kinijoje ir Japonijoje. Atskirų populiacijų randama Kaukazo ir Altajaus kalnuose. Vidurio ir Pietų Europoje ši rūšis taip pat gyvena. Lietuvoje mažasis karališkasis laumžirgis aptiktas Ignalinos, Lazdijų, Molėtų, Prienų, Švenčionių, Trakų, Ukmergės, Varėnos ir Vilkaviškio rajonuose.

Pagrindinės grėsmės mažajam karališkajam laumžirgiui kyla dėl vandens taršos ir intensyvaus poilsiautojų aktyvumo rūšies buveinėse. Siekiant apsaugoti rūšį, būtina užtikrinti buveinių apsaugą nuo taršos, vengti vandens turizmo takų įrengimo ir riboti aktyvų poilsiavimą rūšies gyvenamosiose vietose.


Buvusi kategorija: 4 (I) - neapibrėžto statuso rūšys, kurių dėl duomenų stokos negalima įrašyti į kitas kategorijas

Buvusi kategorija: 4 (I) - neapibrėžto statuso rūšys, kurių dėl duomenų stokos negalima įrašyti į kitas kategorijas

 Laukinių gyvūnų pagalba ir priegoba