Svetainės pritaikymo įrankiai

Buvusi kategorija: 4 (I) - neapibrėžto statuso rūšys, kurių dėl duomenų stokos negalima įrašyti į kitas kategorijas

🦗 Didysis karališkasis laumžirgis (lot. Anax imperator, angl. Emperor Dragonfly, Blue emperor, vok. Große Königslibelle) – tikrųjų laumžirgių (lot. Aeshnidae) šeimos laumžirgis arba žirgelis (lot. Odonata), kurį 1815 m. atrado ir aprašė Viljamas Lyčas (Leach).

Didysis karališkasis laumžirgis - vyriškos lyties (lot. Anax imperator, angl. Emperor Dragonfly, Blue emperor, vok. Große Königslibelle)
Didysis karališkasis laumžirgis - vyriškos lyties (lot. Anax imperator, angl. Emperor Dragonfly, Blue emperor)  / Nuotr. Quartl / CC BY 3.0
Didysis karališkasis laumžirgis - moteriškos lyties (lot. Anax imperator, angl. Emperor Dragonfly, Blue emperor, vok. Große Königslibelle)
Didysis karališkasis laumžirgis - moteriškos lyties (lot. Anax imperator, angl. Emperor Dragonfly, Blue emperor) / Nuotr. Charles J. Sharp / CC BY-SA 4.0

Į Lietuvos raudonąją knygą didysis karališkasis laumžirgis įrašytas 1989 m. ir nuo 1992 m. buvo priskirtas 4 (I) kategorijai. Iš Lietuvos raudonosios knygos didysis karališkasis laumžirgis buvo išbrauktas 2007 metais.

Didysis karališkasis laumžirgis yra reta ir mažai ištirta vabzdžių rūšis, priskiriama pietinei reliktinei grupei. Šios rūšies lervos yra fitofilai, gyvenančios stovinčio vandens ir pratekamuose telkiniuose tarp povandeninių augalų. Jos yra plėšrios ir vystosi 1-2 metus. Suaugę laumžirgiai skraido birželio - rugsėjo mėnesiais ir minta įvairiais vabzdžiais.

Didysis karališkasis laumžirgis dažniausiai aptinkamas sekliose miškuose esančių ežerų pakrantėse, kur gausu vandens augalų. Jis mėgsta augta pelkes ir miško aikšteles. Didysis karališkasis laumžirgis randamas pavieniui. Kadangi ši pietinė rūšis šiaurinėje arealo dalyje yra negausi ir nepaplitusi, jos gausumas Lietuvoje nėra įvertintas.

Didysis karališkasis laumžirgis paplitęs pietų ir Vidurio Europoje, Kaukaze, Vidurinėje Azijoje, Šiaurės ir Centrinėje Afrikoje, Viduržemio jūros regione, taip pat Šiaurės Indijoje. Lietuvoje šis vabzdys pirmą kartą užfiksuotas 1961 m. Vilniuje (prie Žaliųjų ežerų), o vėliau 1966 m. Lazdijų rajone, 1973 ir 1990 m. Švenčionių rajone, 1985 ir 1986 m. Ignalinos rajone, 1986 m. Varėnos rajone, 1990 m. Kelmės rajone.

Žinoma, kad šios rūšies radavietės yra Baranavos ir Užpelkių botaniniuose zoologiniuose draustiniuose, taip pat Žaliųjų ežerų kraštovaizdžio draustinyje. Būtina saugoti vandens telkinius, kuriuose gyvena ši rūšis, kad užtikrintume jos išlikimą.


Buvusi kategorija: 4 (I) - neapibrėžto statuso rūšys, kurių dėl duomenų stokos negalima įrašyti į kitas kategorijas

Buvusi kategorija: 4 (I) - neapibrėžto statuso rūšys, kurių dėl duomenų stokos negalima įrašyti į kitas kategorijas

 Laukinių gyvūnų pagalba ir priegoba