🦋 Pilkagelsvis pašakninis pelėdgalvis arba žilagelsvis pašakninis pelėdgalvis (lot. Apamea lithoxylaea) – pelėdgalvių (lot. Noctuidae) šeimos drugys (lot. Lepidoptera), kurį 1775 m. atrado ir aprašė Maiklas Denis ir Ignas Šifermiuleris (Denis & Schiffermüller).
Į Lietuvos raudonąją knygą pilkagelsvis pašakninis pelėdgalvis įrašytas 1989 m. ir nuo 1992 m. buvo priskirtas 4 (I) kategorijai. Iš Lietuvos raudonosios knygos pilkagelsvis pašakninis pelėdgalvis buvo išbrauktas 2000 metais.
Pilkagelsvis pašakninis pelėdgalvis gyvena sausose, atvirose ar krūmuotose vietovėse, tokiose kaip smėlėti upių slėnių šlaitai ir kalvos, kuriose gausu sausrą pakeliančių žolinių augalų. Šios buveinės užtikrina tiek suaugusių drugių, tiek jų vikšrų išgyvenimo sąlygas.
Drugiai aktyviausi liepos mėnesį, o jų vikšrai, kurie yra žalsvi ir turi juodą skydelį už galvos, yra polifagai – minta įvairiais žoliniais augalais. Rudenį vikšrai randami žemės paviršiuje, kur ir peržiemoja, o pavasarį tęsia vystymąsi. Dienos metu vikšrai slepiasi dirvoje, taip apsisaugodami nuo plėšrūnų ir nepalankių oro sąlygų.
Pilkagelsviai pašakniniai pelėdgalviai paplitę Europoje ir Azijoje. Lietuvoje šis drugys aptiktas vos keliose vietose: Panevėžio rajone (Naudvaryje), Šakių rajone (Gelgaudiškyje), Vilniuje, Klaipėdoje (Smiltynėje) bei Žagarėje.
Pilkagelsviai pašakniniai pelėdgalviai Lietuvoje aptinkami pavieniai, todėl tikslesnių duomenų apie jų populiacijos gausumą trūksta. Siekiant apsaugoti šią retą rūšį, būtina išsaugoti jos buveines, ypač sausas, saulės gerai įšildomas vietoves su tinkama augalija.
Buvusi kategorija: 4 (I) - neapibrėžto statuso rūšys, kurių dėl duomenų stokos negalima įrašyti į kitas kategorijas