🦋 Taiginis dirvinukas (lot. Chersotis cuprea, vok. Kupfereule) – pelėdgalvių (lot. Noctuidae) šeimos drugys (lot. Lepidoptera), kurį 1775 m. atrado ir aprašė Maiklas Denis ir Ignas Šifermiuleris (Denis & Schiffermüller).
Į Lietuvos raudonąją knygą taiginis dirvinukas įrašytas 1989 m. ir nuo 1992 m. buvo priskirtas 4 (I) kategorijai. Iš Lietuvos raudonosios knygos taiginis dirvinukas buvo išbrauktas 2003 metais.
Nors šis drugys yra šiaurinių regionų rūšis, Lietuvoje jis buvo rastas šiltesniuose, atviruose biotopuose, tokiuose kaip sausos, smėlingos, gėlėtos pievos ir upės slėnių šlaitai. Taiginis dirvinukas skraido nuo liepos iki rugpjūčio mėnesio.
Jo vikšrai yra pilkai rudos spalvos su trimis balsvomis nugaros linijomis ir gelsvai balta šonine linija. Rudenį vikšrai užmiega žiemoti, o pavasarį, iki birželio pabaigos, minta įvairiais žoliniais augalais.
Visos trys buvusios šios rūšies populiacijos Lietuvoje šiuo metu yra negyvybingos. Liberiškio ir Biržulio pievos apaugo mišku, todėl šio drugio ten daugiau neaptinkama. Biržuvėnų biotopas taip pat buvo apsodintas pušaitėmis, todėl rūšiai ten išlikti mažai tikėtina. Anksčiau šiose vietovėse buvo aptinkami tik pavieniai individai.
Taiginis dirvinukas paplitęs Europos ir Azijos taigos regionuose, o Europos kalnuose laikomas poledynmečio reliktu. Lietuvoje šios rūšies populiacijos buvo aptiktos Panevėžio rajone prie Liberiškio bei Telšių rajone, Biržulio apylinkėse ir Biržuvėnuose.
Siekiant apsaugoti taiginį dirvinuką, būtina išsaugoti jam tinkamus biotopus ir vengti miško sodinimo šiose teritorijose. Tai padėtų užkirsti kelią rūšies visiškam išnykimui Lietuvoje.
Buvusi kategorija: 4 (I) - neapibrėžto statuso rūšys, kurių dėl duomenų stokos negalima įrašyti į kitas kategorijas