🦋 Šiaurinis vėlyvis (lot. Blepharita bathensis) – pelėdgalvių (lot. Noctuidae) šeimos drugys (lot. Lepidoptera), kurį 1901 m. atrado ir aprašė Lutcau (Lutzau).
Į Lietuvos raudonąją knygą šiaurinis vėlyvis įrašytas 1989 m. ir nuo 1992 m. buvo priskirtas 2 (V) kategorijai. Iš Lietuvos raudonosios knygos šiaurinis vėlyvis buvo išbrauktas 2000 metais.
Šiaurinis vėlyvis dažniausiai gyvena mišriuose miškuose, kur vyrauja eglės, beržai ir drebulės. Tinkamas buveines dažnai sudaro plynieji kirtimai, kuriuose atželia berželiai, drebulaitės ir eglaitės. Šiose vietose gausi žolinė augalija, tarp kurios dažnai auga avietės, jonažolės bei ožrožės.
Šiaurinio vėlyvio biologija dar nėra gerai ištirta. Suaugę drugiai aktyvūs birželio ir liepos mėnesiais, tačiau jų vikšrų vystymosi ypatumai nėra aprašyti.
Lietuvoje žinomos populiacijos yra mažos, o pats drugys yra retas.
Šiaurinis vėlyvis yra aptinkamas Europoje, pradedant Suomija ir baigiant Lietuva. Lietuvoje nustatytos kelios šios rūšies populiacijos, kurios gyvena Trakų rajone Miškinių miške, Molėtų rajone Bijutiškyje ir Plungės rajone Stalgėnuose.
Siekiant išsaugoti šiaurinį vėlyvį ir sudaryti tinkamas sąlygas jo gyvenimui, Miškinių miške būtina tęsti plynuosius kirtimus. Tokios priemonės padėtų ne tik šiai rūšiai, bet ir kitoms retoms rūšims, aptinkamoms šioje vietovėje.
Buvusi kategorija: 2 (V) - pažeidžiamos rūšys, kurių populiacijų skaičius ir individų gausumas populiacijose sparčiai mažėja