Svetainės pritaikymo įrankiai

Buvusi kategorija: 3 (R) - retos rūšys, kurių populiacijų mažai dėl jų biologinių ypatybių

🦋 Pajūrinis nendrinukas (lot. Photedes brevilinea) – pelėdgalvių (lot. Noctuidae) šeimos drugys (lot. Lepidoptera), kurį 1864 m. atrado ir aprašė Fenas (Fenn).

Pajūrinis nendrinukas (lot. Photedes brevilinea)
Pajūrinis nendrinukas (lot. Photedes brevilinea) / Nuotr. Daniel Morel / ©

Į Lietuvos raudonąją knygą pajūrinis nendrinukas įrašytas 1989 m. ir nuo 1992 m. buvo priskirtas 1 (E) kategorijai. Kiek vėliau, nuo 2000 m., pajūrinis nendrinukas priskirtas 3 (R) kategorijai. Iš Lietuvos raudonosios knygos pajūrinis nendrinukas buvo išbrauktas 2003 metais.

Pajūrinio nendrinuko buveinės yra pajūrio žemapelkės ir aukštapelkių pakraščiai, apaugę nendrynais. Šie drugiai skraido nuo liepos vidurio iki rugpjūčio pabaigos. Jų vikšrai gyvena nendrių stiebuose nuo balandžio iki birželio mėnesio, o žiemoja kiaušinio stadijoje.

Svencelės pelkėje šios rūšies populiacijos gausumas nebuvo ištirtas, tačiau žinoma, kad jų išlikimui pavojų kelia pelkių sausėjimas ir kultūrinimas. Pelkių drenažas naikina tinkamas buveines, todėl drugio paplitimas ir gausumas yra glaudžiai susijęs su pelkių apsauga.

Pajūrinis nendrinukas yra lokaliai paplitęs drugys, aptinkamas Vakarų ir Vidurio Europoje, taip pat prie Šiaurės ir Baltijos jūrų. Lietuvoje ši rūšis rasta tik Šilutės rajone, Svencelės pelkėje, kur ji buvo užregistruota 1986 metais.

Siekiant užtikrinti pajūrinio nendrinuko išlikimą, būtina išsaugoti visas pelkes, kuriose aptinkama ši rūšis, ir užkirsti kelią jų sausėjimui ar intensyviam naudojimui.


Buvusi kategorija: 3 (R) - retos rūšys, kurių populiacijų mažai dėl jų biologinių ypatybių

Buvusi kategorija: 3 (R) - retos rūšys, kurių populiacijų mažai dėl jų biologinių ypatybių

 Laukinių gyvūnų pagalba ir priegoba