Svetainės pritaikymo įrankiai

Buvusi kategorija: 3 (R) - retos rūšys, kurių populiacijų mažai dėl jų biologinių ypatybių

🐝 Pajūrinė laibavapsvė (lot. Crossocerus imitans) – žiedvapsvių (lot. Crabronidae) šeimos plėviasparnis (lot. Hymenoptera), kurią 1915 m. atrado ir aprašė Fridrichas Kolis (Kohl).

Pajūrinė laibavapsvė (lot. Crossocerus imitans)
Pajūrinė laibavapsvė (lot. Crossocerus imitans) / Nuotr. Lietuvos raudonoji knyga, 1992 m. / CC BY-NC 4.0

Į Lietuvos raudonąją knygą pajūrinė laibavapsvė įrašyta 1989 m. ir nuo 1992 m. buvo priskirta 3 (R) kategorijai. Iš Lietuvos raudonosios knygos pajūrinė laibavapsvė buvo išbraukta 2000 metais.

Pajūrinės laibavapsvės biotopai yra žoliniais augalais apaugusios kopos, kurios užtikrina tinkamas sąlygas jų lizdavietėms. Patelės kasa požeminius lizdus susigulėjusio smėlio šlaituose. Lizdų akelėse vapsvos kaupia smulkius dvisparnius, kurie tampa maistu jų lervoms.

Lervos per savaitę užauga ir suformuoja pergamentinį kokoną, kuriame žiemoja. Pavasarį jos virsta lėliukėmis, iš kurių greitai išsirita suaugę vabzdžiai.

Rūšies gausumas Kuršių nerijoje nėra gerai žinomas, tačiau tinkamose buveinėse ji gali būti nelabai reta. Vis dėlto, vapsvos sunkiai pastebimos dėl savo smulkumo. Rūšies nykimui didžiausią įtaką daro kopų apsodinimas mišku, kuris naikina atviras smėlėtas buveines.

Pajūrinė laibavapsvė yra reta rūšis, kurios arealo riba eina per Lietuvą. Europoje ši rūšis paplitusi tik Baltijos ir Šiaurės jūrų pietinėse pakrantėse, įskaitant Olandiją, Vokietiją ir Lenkiją. Lietuvoje ji žinoma iš vienintelės radavietės Kuršių nerijoje, ties Juodkrante.

Pajūrinės laibavapsvės gyvena Kuršių nerijos nacionaliniame parke. Siekiant užtikrinti rūšies išlikimą, būtina apsaugoti jos buveines nuo išmindžiojimo ir neapsodinti mišku žoline augmenija apaugusių kopų plotų.


Buvusi kategorija: 3 (R) - retos rūšys, kurių populiacijų mažai dėl jų biologinių ypatybių

Buvusi kategorija: 3 (R) - retos rūšys, kurių populiacijų mažai dėl jų biologinių ypatybių

 Laukinių gyvūnų pagalba ir priegoba