Svetainės pritaikymo įrankiai

Buvusi kategorija: 3 (R) - retos rūšys, kurių populiacijų mažai dėl jų biologinių ypatybių

🐝 Tamsiažalė vagabitė (lot. Lasioglossum prasinum, angl. Grey-tailed Furrow Bee) – vagabičių (lot. Halictidae) šeimos plėviasparnis (lot. Hymenoptera), kurią 1848 m. atrado ir aprašė Frederikas Smitas (Smith).

Tamsiažalė vagabitė (lot. Lasioglossum prasinum, angl. Grey-tailed Furrow Bee)
Tamsiažalė vagabitė (lot. Lasioglossum prasinum, angl. Grey-tailed Furrow Bee) / Nuotr. Simon Olk / CC BY-NC 4.0

Į Lietuvos raudonąją knygą tamsiažalė vagabitė įrašyta 1991 m. ir nuo 1992 m. buvo priskirta 3 (R) kategorijai. Iš Lietuvos raudonosios knygos tamsiažalė vagabitė buvo išbraukta 2019 metais.

Tamsiažalės vagabitės gyvena sausose miško aikštelėse, kirtavietėse, esančiose tarp sausų pušynų ir pelkėtų miškų. Jos aktyvios nuo gegužės vidurio iki rugpjūčio vidurio ir lanko įvairių augalų žiedus. Veisimosi procesas vyksta smėlingoje dirvoje, kur bitės išrausia urvelius.

Lietuvoje šiuo metu žinoma tik viena gana gausi populiacija. Antropogeninė veikla yra pagrindinė priežastis, ribojanti jų gausumą, nes sumažėjo tinkamų veisimosi ir mitybos vietų.

Tamsiažalė vagabitė yra paplitusi Vakarų, Pietvakarių ir Vidurio Europoje, o jos arealas rytuose tęsiasi iki Lvovo ir Lietuvos. Šiaurės Afrikoje ši rūšis taip pat aptinkama. Lietuvoje tamsiažalė vagabitė randama tik Dainavos smėlėtoje lygumoje, kur 1974–1985 m. ji buvo pastebėta Čepkelių rezervate, taip pat Marcinkonių, Kapiniškių ir Musteikos apylinkėse.

Tamsiažalė vagabitė saugoma Čepkelių rezervate, tačiau tinkamų vietų gyventi ten nėra daug. Likusios radavietės yra Dzūkijos nacionalinio parko teritorijoje. Norint išsaugoti šią rūšį, svarbu nesodinti miško dar likusiose sausose aikštelėse bei išlaikyti nedirbamos žemės plotelius kaimuose.


Buvusi kategorija: 3 (R) - retos rūšys, kurių populiacijų mažai dėl jų biologinių ypatybių

Buvusi kategorija: 3 (R) - retos rūšys, kurių populiacijų mažai dėl jų biologinių ypatybių

 Laukinių gyvūnų pagalba ir priegoba