Saugomų gyvūnų rūšių 0 kategorija

Europinė audinė (lot. Mustela lutreola, angl. European mink, vok. Nerze) - kiauninių šeimos plėšrus žinduolis. Dydžiu ir išvaizda panaši į šešką ir ūdrą. Į Lietuvos Raudonąją knygą rūšis įrašyta nuo 1989 metų.

Europinė audinė labai panaši į kanadinę audinę, tik truputį mažesnė. Plaukas nuo rudos iki tamsiai durpinės spalvos, tankus, žvilgantis, baltos lūpos ir balta dėmė yra po gerkle. Gyvena arti vandens, gerai plaukioja ir nardo. Minta vandens gyviais - žuvimis, varlėmis, vėžiais, taip pat ir paukščiais. Dėl maisto iš dalies konkuruoja su kanadine audine, ūdra ir juoduoju šešku.

Poruojasi vasario - kovo mėn., jauniklius veda balandžio - birželio mėnesiais. Jais rūpinasi tik patelė. Subręsta antraisiais gyvenimo metais. Pastebėta, kad ten, kur europinė audinė jau 50 metų gyvena greta kanadinės audinės, pirmosios masė dabar vidutiniškai yra šeštadaliu didesnė nei anksčiau.

Europinė audinė | Mustela lutreola

Gyvena atskiruose Ispanijos, Prancūzijos, Rumunijos, Švedijos, Lenkijos regionuose ir didžiojoje Rusijos dalyje, bet ne toliau į rytus nei Uralo kalnai. Lietuvoje rūšis nėra pastebėta jau apie tris dešimtmečius, paskutiniai žvėreliai pastebėti 1978 — 1979 m. pietų Lietuvoje, Merkio baseine.  Kartais sutinkamas pavadinimas - švitras.

Manoma, kad Europoje europinės audinės nykimą lemia giminingo, bet šiek tiek didesnio, vislesnio, mažiau išrankaus maistui ir agresyvesnio žvėrelio — kanadinės audinės, išplitimas. Kadangi Europoje yra jau susiformavusių stambesnių europinės audinės mikropopuliacijų, gebančių išgyventi kartu su kanadine audine, prasminga svarstyti jos populiacijos atkūrimo šalyje galimybes, t. y. veisti ir reaklimatizuoti konkurencingas europines audines.

Europinė audinė | Mustela lutreolaEuropinė audinė | Mustela lutreola


Tipas: Chordiniai (Chordata)

Šeima: Kiauniniai (Mustelidae)

Būrys: Plėšrieji (Carnivora)

Kategorija: 0 (Ex) - išnykusios ar galbūt išnykusios rūšys

Saugomų gyvūnų rūšių 0 kategorija


Knygos užkulsiai ir sandara

Kas yra žinduoliai?

Kas yra žinduoliai?Žinduoliai, arba žvėrys (lot. Mammalia) – stuburinių gyvūnų klasė, kurioje yra iš viso apie 5416 žinduolių rūšių.  Į Lietuvos Raudonąją knygą yra įrašytos 23 žinduolių rūšys. Žinduoliai yra gyvavedžiai, išskyrus kloakinius, kurie deda kiaušinius ir jauniklius žindo pienu.

Sužinoti daugiau

 

Kas yra šikšnosparniai?

Kas yra šikšnosparniai?Šikšnosparniai (lot. Chiroptera) yra vienas iš gausiausių žinduolių būrių ir tai yra vieninteliai žinduoliai, kurie prisitaikę aktyviai skraidyti. Į Lietuvos Raudonąją knygą yra įrašyta 11 šikšnosparnių rūšių, kai visame pasaulyje, išskyrus Arktį ir Antarktį, yra žinoma apie 1000, Lietuvoje – vos 15 rūšių.

Sužinoti daugiau

 

Šikšnosparniai įrašyti į Lietuvos Raudonąją knygą

Šikšnosparniai įrašyti į Lietuvos Raudonąją knygąĮ Lietuvos Raudonąją knygą yra įrašyta 11 šikšnosparnių rūšių, kai visame pasaulyje, išskyrus Arktį ir Antarktį, yra žinoma apie 1000, Lietuvoje – vos 15 rūšių.

Sužinoti daugiau