Saugomų gyvūnų rūšių 5 kategorija

Rūšies paplitimo žemėlapis

Ūdra, europinė ūdra (lot. Lutra lutra, angl. Otter, vok. Fischotter) - kiauninių šeimos plėšrus žinduolis. Į Lietuvos raudonąją knygą rūšis įrašyta nuo 1989 iki 2019 metų.

Video | Ūdra

Ūdra yra ilgo, aptakaus, labai lankstaus kūno žvėrelis. Gyvena prie vandens. Aktyvesnis tamsiuoju paros metu. Puikiai plaukioja ir nardo. Slepiasi urvuose, bebrų trobelėse, pakrančių nendrynuose. Toli nuo vandens nenuklysta. Patinas žymi ir gina apie 50 km ilgio pakrančių ruožą. Jo teritorijoje įsikuria 1 - 2 patelės ir keletas nesubrendusių, bet jau savarankiškų jauniklių.

Minta žuvimis, daugiausia lėtai plaukiojančiomis. Suėda ir varliagyvių, šiek tiek paukščių, vėžių. Jauniklius (1 - 5, dažniausiai 2 - 3) veda pavasarį, retkarčiais kitu metų laiku. Jais rūpinasi tik patelė. Labai žaismingas gyvūnas, greitai prijunksta.

Ūdra | Lutra lutra

Photo by Cloudtail the Snow Leopard on Foter.com / CC BY-NC-ND

Ūdros paplitusios įprastai prie daugelio vandens telkinių, ypač miškingose vietovėse. Pastebima ir mažai maistinguose pelkėtuose plotuose. Mažiau gyvybinės veiklos žymių aptinkama prie upių, skalaujančių didžiųjų miestų betonuotas ar nutryptas pakrantes. Kaip ir daugumai plėšriųjų žinduolių, ūdroms reikia didelių medžioklės plotų, todėl jų populiacija nebūna labai gausi. Manoma, kad Lietuvoje gyvena apie 3 000 udrų. Populiacija šiuo metu yra stabili.

Ūdra | Lutra lutra

Photo by The Wasp Factory on Foter.com / CC BY-NC-SA

Savo gyvenamojoje teritorijoje ūdra turi nuolatinį urvą ir keletą laikinų slėptuvių po medžių šaknimis ar krantų išplovose. Valdoma teritorija nemaža. Ūdros patinas valdo ne mažiau kaip 16 km upės atkarpos. Ūdrų patelės su jaunikliais užima mažiau teritorijos, kuri priklauso jauniklių tėvui. Naktimis ūdros apeina savo valdas, išmatomis pažymi ribas. Nevengia bebrų kaimynystės. Gerai nardo ir plaukia. Po vandeniu, neįkvėpusi, gali nuplaukti  400 m, kartais išvysto net 11-14 km/h greitį.

Ūdra | Lutra lutra

Photo by Cloudtail the Snow Leopard on Foter.com / CC BY-NC-ND

Ūdra yra gėlųjų vandenų ekosistemos viršūnėje, todėl jos gausumas labai priklauso nuo mitybinių grandžių būklės. Galima grėsmė yra vėl aktyvėjantis pusiau vandens žinduolių (upinių bebrų, kanadinių audinių) populiacijų reguliavimas, kuris gali smarkiai sumažinti lėtai atsinaujinančią ūdrų populiaciją. Būtina ir tolesnė griežta vandenų užterštumo kontrolė.

Ūdų paplitimo žemėlapis

Maloniai kviečiame prisidėti prie rūšių stebėjimo ir radaviečių fiksavimo. Svarbu: fotografija, vieta ir laikas, plačiau skiltyje apie projektą.


Tipas: Chordiniai (Chordata)

Šeima: Kiauniniai (Mustelidae)

Būrys: Plėšrieji (Carnivora)

Gyvena:

Palikuoniai:


Kategorija: 5 (Rs) - išsaugotos rūšys, kurių, anksčiau įrašytų į Raudonąją knygą, gausumas jau atkurtas

Saugomų gyvūnų rūšių 5 kategorija

► Video
♫ Garsas
+ Nauja
× Išbraukta