Svetainės pritaikymo įrankiai

Saugomų gyvūnų rūšių 2 kategorija

Rūšies paplitimo žemėlapis

Didžioji miegapelė (lot. Glis glis, angl. Fat dormouse, vok. Große Haselmaus) - miegapelinių (lot. Gliridae) šeimos graužikas. Tai pati didžiausia Lietuvos miegapelė, kuri yra 140-190 mm ilgio ir 70-120 g svorio. Į Lietuvos raudonąją knygą rūšis įrašyta nuo 1989 metų.

Kailiukas pelenų spalvos, kartais rusvo atspalvio. Kūno apačia šviesesnė. Snukučio šonuose juodų ruožų nėra, tik akis juosia tamsesnių plaukų žiedas. Ausys apvalios, apaugusios trumpais plaukais. Uodega papurusi. Užpakalinės kojos šiek tiek ilgesnės už priekines, letenos trumpos ir plačios.

Didžioji miegapelė | Glis glis

Photo by Azay / CC BY-SA

Paplitusi didelėje Europos dalyje, Kaukaze ir Mažojoje Azijoje. Lietuvoje šiuo metu žinomos 9 populiacijos, daugiausia Nemuno ir Neries upių bei į jas atitekančių upelių slėniuose ar netoli jų. 1990 - 2002 m. didžiųjų miegapelių buvo aptikta Rumšiškių, Kleboniškio, Subartonių miškuose, Strošiūnų ir Punios šiluose, Neries regioniniame parke.

Lietuvoje dažniausiai gyvena senuose ąžuolynuose ir brandžiuose mišriuose miškuose su senais ąžuolais ir lazdynų traku. Aktyvi sutemus ir naktį, dieną praleidžia lizduose, kuriuos dažniausiai daro medžių uoksuose, mėgsta įsikurti inkiluose.

Didžioji miegapelė | Glis glis

Photo by Azay / CC BY-SA

Minta daugiausia augaliniu maistu: pumpurais, uogomis, vaisiais, riešutais, gilėmis, nors ėda ir kiaušinius, jauniklius ar net suaugusius paukščius. Suaugę individai sėslus, turi individualias teritorijas. Jauniklius (4 - 8) veda rugpjūčio mėnesiais. Žiemą miega. Įmygis trunka nuo rugsėjo pabaigos - spalio pradžios iki gegužės antros pusės.

Beveik visose žinomose radavietėse didžiosioms miegapelėms tinkamų gyventi buveinių plotai yra nedideli, todėl ir populiacijos yra negausios. Pastaraisiais metais gauti inkilų tikrinimo rezultatai rodo, kad didžiųjų miegapelių sumažėjo Rumšiškių miške ir Dukštos upelio slėnyje. Duomenų apie atskirų populiacijų gausą nėra.

Didžioji miegapelė | Glis glis

Photo by Bouke ten Cate / CC BY-SA

Tikrai išnyko dvi radavietės, kuriose jos buvo rastos 1936 metais. Gali būti, kad praėjusio amžiaus antroje pusėje išnyko dar bent keliuose miškuose. Pagrindinė nykimo priežastis - miško kirtimas didžiųjų miegapelių gyvenamose vietose. Reikėtų uždrausti pagrindinius miško kirtimus žinomose radavietėse, iškelti inkilų.

Didžiosios miegapelės paplitimas Europoje


Tipas: Chordiniai (Chordata)

Šeima: Miegapeliniai (Gliridae)

Būrys: Graužikai (Rodentia)

Gyvena

Palikuoniai


Kategorija: 2 (V) - pažeidžiamos rūšys, kurių populiacijų skaičius ir individų gausumas populiacijose sparčiai mažėja

Saugomų gyvūnų rūšių 2 kategorija

► Video
♫ Garsas
+ Nauja
× Išbraukta

 Laukinių gyvūnų pagalba ir priegoba