Saugomų gyvūnų rūšių 2 kategorija

Didžioji miegapelė (lot. Glis glis, angl. Fat dormouse, vok. Große Haselmaus) - miegapelinių (Gliridae) šeimos graužikas. Tai pati didžiausia Lietuvos miegapelė, kuri yra 140-190 mm ilgio ir 70-120 g svorio. Į Lietuvos Raudonąją knygą rūšis įrašyta nuo 1989 metų.

Kailiukas pelenų spalvos, kartais rusvo atspalvio. Kūno apačia šviesesnė. Snukučio šonuose juodų ruožų nėra, tik akis juosia tamsesnių plaukų žiedas. Ausys apvalios, apaugusios trumpais plaukais. Uodega papurusi. Užpakalinės kojos šiek tiek ilgesnės už priekines, letenos trumpos ir plačios.

Paplitusi didelėje Europos dalyje, Kaukaze ir Mažojoje Azijoje. Lietuvoje šiuo metu žinomos 9 populiacijos, daugiausia Nemuno ir Neries upių bei į jas atitekančių upelių slėniuose ar netoli jų. 1990 - 2002 m. didžiųjų miegapelių buvo aptikta Rumšiškių, Kleboniškio, Subartonių miškuose, Strošiūnų ir Punios šiluose, Neries regioniniame parke.

Didžioji miegapelė | Glis glis

Lietuvoje dažniausiai gyvena senuose ąžuolynuose ir brandžiuose mišriuose miškuose su senais ąžuolais ir lazdynų traku. Aktyvi sutemus ir naktį, dieną praleidžia lizduose, kuriuos dažniausiai daro medžių uoksuose, mėgsta įsikurti inkiluose.

Minta daugiausia augaliniu maistu: pumpurais, uogomis, vaisiais, riešutais, gilėmis, nors ėda ir kiaušinius, jauniklius ar net suaugusius paukščius. Suaugę individai sėslus, turi individualias teritorijas. Jauniklius (4 - 8) veda rugpjūčio mėnesiais. Žiemą miega. Įmygis trunka nuo rugsėjo pabaigos - spalio pradžios iki gegužės antros pusės.

Didžioji miegapelė | Glis glis

Beveik visose žinomose radavietėse didžiosioms miegapelėms tinkamų gyventi buveinių plotai yra nedideli, todėl ir populiacijos yra negausios. Pastaraisiais metais gauti inkilų tikrinimo rezultatai rodo, kad didžiųjų miegapelių sumažėjo Rumšiškių miške ir Dukštos upelio slėnyje. Duomenų apie atskirų populiacijų gausą nėra.

Tikrai išnyko dvi radavietės, kuriose jos buvo rastos 1936 metais. Gali būti, kad praėjusio amžiaus antroje pusėje išnyko dar bent keliuose miškuose. Pagrindinė nykimo priežastis - miško kirtimas didžiųjų miegapelių gyvenamose vietose. Reikėtų uždrausti pagrindinius miško kirtimus žinomose radavietėse, iškelti inkilų.

Didžiosios miegapelės paplitimas Europoje

Didžiosios miegapelės paplitimas Europoje


Tipas: Chordiniai (Chordata)

Šeima: Miegapeliniai (Gliridae)

Būrys: Graužikai (Rodentia)

Kategorija: 2 (V) - pažeidžiamos rūšys, kurių populiacijų skaičius ir individų gausumas populiacijose sparčiai mažėja

Saugomų gyvūnų rūšių 2 kategorija


Knygos užkulsiai ir sandara

Kas yra žinduoliai?

Kas yra žinduoliai?Žinduoliai, arba žvėrys (lot. Mammalia) – stuburinių gyvūnų klasė, kurioje yra iš viso apie 5416 žinduolių rūšių.  Į Lietuvos Raudonąją knygą yra įrašytos 23 žinduolių rūšys. Žinduoliai yra gyvavedžiai, išskyrus kloakinius, kurie deda kiaušinius ir jauniklius žindo pienu.

Sužinoti daugiau

 

Kas yra šikšnosparniai?

Kas yra šikšnosparniai?Šikšnosparniai (lot. Chiroptera) yra vienas iš gausiausių žinduolių būrių ir tai yra vieninteliai žinduoliai, kurie prisitaikę aktyviai skraidyti. Į Lietuvos Raudonąją knygą yra įrašyta 11 šikšnosparnių rūšių, kai visame pasaulyje, išskyrus Arktį ir Antarktį, yra žinoma apie 1000, Lietuvoje – vos 15 rūšių.

Sužinoti daugiau

 

Šikšnosparniai įrašyti į Lietuvos Raudonąją knygą

Šikšnosparniai įrašyti į Lietuvos Raudonąją knygąĮ Lietuvos Raudonąją knygą yra įrašyta 11 šikšnosparnių rūšių, kai visame pasaulyje, išskyrus Arktį ir Antarktį, yra žinoma apie 1000, Lietuvoje – vos 15 rūšių.

Sužinoti daugiau