Saugomų gyvūnų rūšių 5 kategorija

Stumbras (lot. Bison bonasus, angl. Wisent, vok. Wisent) - jaučių (Bovinae) pošeimio dykaraginis žinduolis. Į Lietuvos Raudonąją knygą rūšis įrašyta nuo 1969 metų.

Artimas Amerikos bizonui, su kuriuo lengvai kryžminasi. Senovėje buvo paplitęs visoje Pietų ir Vidurio Europoje, o taip pat ir Lietuvoje. Natūraliai gamtoje dar buvo paplitę Kaukaze ir Belovežo girioje, kur tarpukaryje išnyko. Kai kuriuose Europos zoologijos soduose ir parkuose dar buvo išlikę grynakraujų stumbrų, todėl juos pradėta veisti. 1919 metų balandį Lenkijoje buvo nušautas paskutinis laisvėje gyvenęs lygumų stumbras. Zoologijos sodų ir privačių kolekcijų dėka, ši rūšis atkurta ir vėl gyvena laisvėje. Į Lietuvą stumbrai vėl buvo atvežti 1969 m., o pirmieji penki stumbrai į laisvę iš aptvarų buvo paleisti 1973 metais. Stumbrai Lietuvoje vėl gyvena jau daugiau kaip 40 metų. Šiai dienai Lietuvoje laisvai ganosi apie 130 stumbrų, juos galima rasti Vidurio Lietuvos miškuose, susiskirsčiusius į kelias kintančias bandas.

Belovežo girioje stumbrus vėl pradėta atkurti nuo 1929 m., o nuo 1952 m. jauni stumbrai buvo leidžiami į laisvę. Stumbras - didžiausias šiuo metu Lietuvoje gyvenantis žvėris: patinai būna iki 1,9 m aukščio ir 1000 kg svorio, patelės - iki 1,6 m aukščio ir 400 - 500 kg svorio.

Stumbras | Bison bonasus

XX a. pradžioje pasaulyje stumbrai buvo beišnykstantys. Į Lietuvą pirmieji stumbrai atvežti 1969 m., 1971 m. gimė pirmieji jaunikliai. Šiuo metu pasaulyje gyvena apie 3500 stumbrų, Lietuvoje apie 45. Didesnioji jų dalis yra laisvėje ir jau tapo visai laukiniais žvėrimis. Pagrindinis stumbrynas - Pašilių stumbrynas, Panevėžio rajone.

Voljeruose laikomos 2 bandos, laisvėje klajojančios 2 - 3 bandos pastebimos Panevėžio, Kėdainių, Ukmergės rajonuose. Pavieniai žvėrys, dažniausiai nuo bandos atskirti jauni buliai, aptinkami daugelyje Lietuvos rajonų. Žinoma atvejų, kai stumbrai į Lietuvą atklysdavo iš Baltarusijos bei Lenkijos, tačiau nepastebėta, kad jie būtų prisijungę prie laisvėje gyvenančių vietinių stumbrų bandų.

1919 m. balandį Lenkijoje buvo nušautas paskutinis laisvėje gyvenęs lygumų stumbras. Zoologijos sodų ir privačių kolekcijų dėka, ši rūšis atkurta ir vėl gyvena laisvėje. Į Lietuvą stumbrai vėl buvo atvežti 1969 m., o pirmieji penki stumbrai į laisvę iš aptvarų buvo paleisti 1973 metais. Stumbrai Lietuvoje vėl gyvena jau daugiau kaip 40 metų. Šiai dienai Lietuvoje laisvai ganosi apie 130 stumbrų, juos galima rasti Vidurio Lietuvos miškuose, susiskirsčiusius į kelias kintančias bandas.

Stumbras | Bison bonasus

Stumbrai gyvena lapuočių bei mišriuose miškuose su didelėmis aikštėmis ir pievomis. Gyvena bandomis, kuriose, be buliaus, yra dar keletas patelių bei jauniklių. Trimečiai patinai iš bandos išvaromi ir ima klajoti.

Po beveik 9 mėn. trunkančio nėštumo atveda vieną, rečiau du jauniklius. Lietuvoje stumbrai dažniausiai atsivedami gegužės - rugsėjo mėn., kartais stumbrės vaikuojasi net žiemos pradžioje. Vasarą minta tik žoliniais augalais, dažnai kultūriniais, žiemą didelę maisto dalį sudaro šakelės ir medžių žievė.

Laisvėje gyvenančiai stumbrų bandai esama aplinka yra netinkama: miškai per maži, todėl žvėrys dažnai ieško maisto jų pakraščiuose esančiuose žemės ūkio plotuose. Siekiant apsaugoti žemės ūkio naudmenas, stumbrai nuvejami į jiems svetimas teritorijas. Dalis gyvūnų žūsta nuo brakonierių. Lietuvoje stumbrus planuojama laikyti tik aptvaruose.


Tipas: Chordiniai (Chordata)

Šeima: Porakanopiai (Artiodactyla)

Būrys: Dykaraginiai (Bovidae)

Gyvena: 14 - 20 metų laisvėje, 19 - 26 metai nelaisvėje

Vada: 1 jauniklis (-lė)

Svoris: 700 - 1000 kg


Kategorija: 5 (Rs) - išsaugotos rūšys, kurių, anksčiau įrašytų į Raudonąją knygą, gausumas jau atkurtas

Saugomų gyvūnų rūšių 5 kategorija


Knygos užkulsiai ir sandara

Kas yra žinduoliai?

Kas yra žinduoliai?Žinduoliai, arba žvėrys (lot. Mammalia) – stuburinių gyvūnų klasė, kurioje yra iš viso apie 5416 žinduolių rūšių.  Į Lietuvos Raudonąją knygą yra įrašytos 23 žinduolių rūšys. Žinduoliai yra gyvavedžiai, išskyrus kloakinius, kurie deda kiaušinius ir jauniklius žindo pienu.

Sužinoti daugiau

 

Kas yra šikšnosparniai?

Kas yra šikšnosparniai?Šikšnosparniai (lot. Chiroptera) yra vienas iš gausiausių žinduolių būrių ir tai yra vieninteliai žinduoliai, kurie prisitaikę aktyviai skraidyti. Į Lietuvos Raudonąją knygą yra įrašyta 11 šikšnosparnių rūšių, kai visame pasaulyje, išskyrus Arktį ir Antarktį, yra žinoma apie 1000, Lietuvoje – vos 15 rūšių.

Sužinoti daugiau

 

Šikšnosparniai įrašyti į Lietuvos Raudonąją knygą

Šikšnosparniai įrašyti į Lietuvos Raudonąją knygąĮ Lietuvos Raudonąją knygą yra įrašyta 11 šikšnosparnių rūšių, kai visame pasaulyje, išskyrus Arktį ir Antarktį, yra žinoma apie 1000, Lietuvoje – vos 15 rūšių.

Sužinoti daugiau