🐞 Pajūrio šoklys (lot. Cicindela maritima, angl. Dune Tiger Beetle, vok. Küsten-Sandlaufkäfer) – žygių (lot. Carabidae) šeimos vabalas (lot. Coleoptera), kurį 1822 m. atrado ir aprašė Andrė Latreilis ir Augustas Dežjenas (Latreille & Dejean).
Į Lietuvos raudonąją knygą pajūrio šoklys įrašytas 1989 m. ir nuo 1992 m. buvo priskirtas 2 (V) kategorijai. Kiek vėliau, nuo 2000 m., pajūrio šoklys priskirtas 3 (R) kategorijai. Nuo 2019 m. Lietuvoje taikytos kategorijos buvo panaikintos ir pagal Tarptautinės gamtos išsaugojimo sąjungos (IUCN) kategorijas, pajūrio šoklys priskirtas VU kategorijai. Iki šiol, pajūrio šoklys saugomas ir yra įrašytas į Lietuvos raudonąją knygą.
Pajūrio šoklys yra 11–14,5 mm ilgio, viršutinė kūno dalis gali būti šviesiai arba tamsiai rudos spalvos su antsparniais, turinčiais būdingą šviesų piešinį, sudarytą iš išlenktų dėmių ties pečiais, viduriu ir viršūne. Apatinė kūno dalis juoda su metalo blizgesiu ir apaugusi ilgais baltais plaukeliais. Skiriamasis požymis nuo baltalūpio šoklio (lot. Cicindela hybrida), yra ilgi plaukeliai ties galiniu akių kraštu ir zigzagu išlenkta vidurinė balta dėmė antsparniuose.
Pajūrio šoklio buveinės yra smėlėti ir atviri jūros krantai, kur suaugėliai yra aktyvūs saulėtomis dienomis, o naktimis ar ūkanotomis dienomis slapstosi smėlyje. Jie greitai juda žemės paviršiumi ir geba skristi. Poravimasis vyksta pavasarį, kai sušyla orai. Šios rūšies lervos gyvena drėgno smėlio vertikaliuose urveliuose ir grobio tyko iškišusios galvą. Suaugėliai ir lervos yra plėšrūs, dažniausiai minta įvairiais vabzdžiais. Nors tose pačiose buveinėse kartais aptinkamas ir baltalūpis šoklys, pajūrio šoklys niekada nenutolsta nuo pakrantės juostos.
Pajūrio šoklys yra retas vabalas, gyvenantis siauroje Baltijos pajūrio smėlio paplūdimių juostoje. Ši rūšis plačiai paplitusi Vakarų, Centrinėje ir Šiaurės Europoje, taip pat pietinėje europinės Rusijos dalyje, Ukrainoje, Kazachijoje ir pietvakarių Sibire. Lietuvoje aptinkamas tik Baltijos jūros smėlio paplūdimiuose.
Pajūrio šoklio populiacijos Lietuvoje nėra gerai ištirtos, tačiau Baltijos jūros paplūdimiuose buvo stebėti tik pavieniai suaugę individai.
- ● 2007–2018 m. esama radavietė
- ○ 1962–2007 m. buvusi radavietė (nepatikrinta)
- x 1992–2018 m. išnykusi radavietė (patikrinta)
- ◆ 1992–2018 m. užklystanti rūšis
- ● 1962–1992 m. esama radavietė
- ○ 1962–1992 m. buvusi radavietė (nepatikrinta)
- ┼ 1962–1992 m. išnykusi radavietė (patikrinta)
- /// 1962–1992 m. paplitimo sritis
Pagrindinės grėsmės rūšies išlikimui yra paplūdimių erozija, intensyvi rekreacija ir paplūdimių pertvarkymas. Norint apsaugoti šią rūšį, būtina riboti paplūdimių kasimą, motorizuotą transporto priemonių judėjimą ir reguliuoti rekreacinę veiklą, taip pat imtis priemonių stabdyti paplūdimių eroziją.
UICN kategorija: VU - pažeidžiami taksonai