🐝 Stepinė smėliabitė (lot. Andrena florivaga, vok. Gabel-Sandbiene) – smėliabičių (lot. Andrenidae) šeimos plėviasparnis (lot. Hymenoptera), kurią 1852 m. atrado ir aprašė Fridrichas Eversmanas (Eversmann).
Į Lietuvos raudonąją knygą stepinė smėliabitė įrašyta 1989 m. ir nuo 1992 m. buvo priskirta 4 (I) kategorijai. Iš Lietuvos raudonosios knygos stepinė smėliabitė buvo išbraukta 2000 metais.
Stepinė smėliabitė gyvena sausose, skurdžia žoline augalija apaugusiuose pietų ekspozicijos šlaituose. Lietuvoje užfiksuotas individas buvo sugautas birželio pradžioje, tačiau arealo viduje jos aktyvumo laikotarpis prasideda balandžio viduryje ir tęsiasi iki gegužės pabaigos. Veisimuisi bitė renkasi smėlio dirvožemį, kur išrausia pavienius urvelius. Per metus susiformuoja tik viena generacija. Maitinasi lankydama įvairių augalų žiedus.
Lietuvoje šios rūšies populiacija buvo pastebėta tik vieną kartą, o dabartinė jos būklė nežinoma. Tikėtina, kad ši rūšis galėtų būti aptikta ir Pietų Lietuvos smėlingose vietovėse.
Stepinė smėliabitė yra reta rūšis, kurios paplitimo arealas apima Pietų ir Pietryčių Europą, Vidurio Europos pietinę dalį (iki Šiaurės Vokietijos šiaurėje, Uralo rytuose), Kaukazą ir Turkiją. Lietuvoje ji žinoma tik iš vienos radavietės – Vilniaus Sapieginės rajone, kur 1971 m. buvo sugautas vienas patinas.
Siekiant išsaugoti stepinę smėliabitę, būtina rūpintis radavietės ir jos apylinkių apsauga. Ypač svarbu išlaikyti veisimuisi tinkamas sausus smėlio šlaitus su skurdžia augalija ir užtikrinti, kad šiose vietose nevyktų intensyvūs aplinkos pokyčiai, galintys sunaikinti tinkamas buveines.
Buvusi kategorija: 4 (I) - neapibrėžto statuso rūšys, kurių dėl duomenų stokos negalima įrašyti į kitas kategorijas