Saugomų gyvūnų rūšių 5 kategorija

Vėlyvasis šikšnys (lot. Eptesicus serotinus, angl. Serotine bat, vok. Breitflügelfledermaus) - lygianosinių (Vespertilionidae) šeimos šikšnosparnis. Į Lietuvos Raudonąją knygą rūšis įrašyta nuo 1989 metų.

Vėlyvasis šikšnys paplitęs visoje Europoje, Azijoje (išskyrus jo šiaurines teritorijas) bei Šiaurės Afrikoje. Lietuvoje rūšis randama beveik visoje teritorijoje. Lietuvoje žinomos trys šių stambių šikšnosparnių populiacijos: Kaune, Vilniuje ir Marcinkonyse.

Vėlyvasis šikšnys yra didelis šikšnosparnis. Aptinkamas šiltuoju metų laiku ir žiema. Vasarą slepiasi pastatų stogų, sienų ertmėse. Pastaraisiais metais pastebimas kolonijų gausėjimas gerai saules šildomų sodų namelių palėpėse. Vesti jauniklio patelės buriasi a kolonijas, po 100 - 200. Patinai tuo metu laikosi pavieniui arba mažomis grupelėmis. Maitintis skrenda tuojau po saulės laidos. Gaudo stambius vabzdžius, mėgsta grambuolius.

Vėlyvasis šikšnys | Eptesicus serotinus

Po vieną jauniklį veda birželio viduryje. Po mėnesio jaunikliai jau pradeda skraidyti. Žiemoti įprastinėse šikšnosparnių žiemovietėse (rūsiuose, požemiuose) vengia - įsikuria antžeminiuose pastatuose, tikriausiai ir daugiabučių namų ertmėse, nes žiemą dažnai patenka ir į gyvenamąsias patalpas.

Didžiojoje Lietuvos teritorijoje įprastas šikšnosparnis. Nors populiacijos dydis nėra tiksliai žinomas, tačiau pastebimas jos gausėjimas. Pastarąjį dešimtmetį Vilniaus apylinkėse vasara užfiksuota keletas didelių, naujai susiformavusių jauniklių vedimo kolonijų, kuriose suskaičiuojama ir po 100 - 200 žvėrelių.

Vėlyvasis šikšnys | Eptesicus serotinus

Didžiausia grėsmė rūšiai yra žmonių nepakantumas didelėms šių žvėrelių grupėms gyvenamuosiuose pastatuose. Reikėtų įrengti palėpes imituojančių slėptuvių netoli šikšnosparnių kolonijų, gerai saulės šildomose vietose. Populiacijų teritorijose vengti naudoti insekticidus.


Tipas: Chordiniai (Chordata)

Šeima: Lygianosiniai (Vespertilionidae)

Būrys: Šikšnosparniai (Chiroptera)

Kategorija: 5 (Rs) - išsaugotos rūšys, kurių, anksčiau įrašytų į Raudonąją knygą, gausumas jau atkurtas

Saugomų gyvūnų rūšių 5 kategorija


Knygos užkulsiai ir sandara

Kas yra žinduoliai?

Kas yra žinduoliai?Žinduoliai, arba žvėrys (lot. Mammalia) – stuburinių gyvūnų klasė, kurioje yra iš viso apie 5416 žinduolių rūšių.  Į Lietuvos Raudonąją knygą yra įrašytos 23 žinduolių rūšys. Žinduoliai yra gyvavedžiai, išskyrus kloakinius, kurie deda kiaušinius ir jauniklius žindo pienu.

Sužinoti daugiau

 

Kas yra šikšnosparniai?

Kas yra šikšnosparniai?Šikšnosparniai (lot. Chiroptera) yra vienas iš gausiausių žinduolių būrių ir tai yra vieninteliai žinduoliai, kurie prisitaikę aktyviai skraidyti. Į Lietuvos Raudonąją knygą yra įrašyta 11 šikšnosparnių rūšių, kai visame pasaulyje, išskyrus Arktį ir Antarktį, yra žinoma apie 1000, Lietuvoje – vos 15 rūšių.

Sužinoti daugiau

 

Šikšnosparniai įrašyti į Lietuvos Raudonąją knygą

Šikšnosparniai įrašyti į Lietuvos Raudonąją knygąĮ Lietuvos Raudonąją knygą yra įrašyta 11 šikšnosparnių rūšių, kai visame pasaulyje, išskyrus Arktį ir Antarktį, yra žinoma apie 1000, Lietuvoje – vos 15 rūšių.

Sužinoti daugiau