Saugomų gyvūnų rūšių 5 kategorija

Rudasis nakviša (lot. Nyctalus noctula, angl. Great evening,  vok. Großer Abendsegler) - lygianosinių (Vespertilionidae) šeimos šikšnosparnis. Didžiausias šikšnosparnis Lietuvoje. Į Lietuvos Raudonąją knygą rūšis įrašyta nuo 1989 metų.

Rudasis nakviša paplitęs nuo Pirėnų pusiasalio iki Kinijos ir Šiaurės Vietnamo (išskyrus Europos šiaurines, o Azijos šiaurines bei pietines teritorijas). Lietuvoje randama visoje teritorijoje.

Stambus, pats didžiausias Lietuvos šikšnosparnis, migrantas. Pavasarį grįžęs iš Pietų Europos žiemoviečių įsikuria medžio drevėse, inkiluose, pastatų stogų ir sienų ertmėse. Patinai laikosi atskirai, pavieniui, gina savo teritorija nuo kitų. Patelės buriasi į kolonijas, po 20 - 40 individų.

Rudasis nakviša | Nyctalus noctula

Maitintis skrenda labai anksti, neretai dar saulei visai nenusileidus. Vabzdžius mėgsta gaudyti virš vandenų 30 - 60 m aukštyje, pastveria stambių vabalų. Į slėptuves grįžta brėkštant. Veda vieną (kartais 2 - 3) jauniklius. Iškilus pavojui, patelės jauniklius perneša į kitą slėptuvę. Jaunikliai greitai auga, po mėnesio ima skraidyti ir netrukus tampa savarankiški. Poruojasi rudenį migracijos metu. Tuomet patinai slėptuvėse savitais garsais vilioja pateles ir kuria haremus.

Dažniau aptinkami pavieniai individai, tačiau daugelyje rajonų galima pamatyti besimaitinančių šikšnosparnių grupes iš keleto ar keliolikos žvėrelių virš gatvių apšvietimo žibintų, ypač rudenėjant. Patelių jauniklių vedimo kolonijos aptiktos Vilniuje ir Tamošavoje (Trakų r.). Nedideli būreliai rudeninės migracijos metu aptinkami paukščių ir ilguose šikšnosparnių inkiluose, uoksuose.

Rudasis nakviša | Nyctalus noctula

Didžiausia grėsmė rūšiai yra drevėtų medžių kirtimas ir senų pastatų atnaujinimas. Saugiai įrengtos slėptuvės didesnių vandens telkinių pakrantėse, miškų masyvo migraciniuose koridoriuose leistų pagausinti šių stambiausių Lietuvos šikšnosparnių populiaciją šalyje.


Tipas: Chordiniai (Chordata)

Šeima: Lygianosiniai (Vespertilionidae)

Būrys: Šikšnosparniai (Chiroptera)

Kategorija: 5 (Rs) - išsaugotos rūšys, kurių, anksčiau įrašytų į Raudonąją knygą, gausumas jau atkurtas


Knygos užkulsiai ir sandara

Kas yra žinduoliai?

Kas yra žinduoliai?Žinduoliai, arba žvėrys (lot. Mammalia) – stuburinių gyvūnų klasė, kurioje yra iš viso apie 5416 žinduolių rūšių.  Į Lietuvos Raudonąją knygą yra įrašytos 23 žinduolių rūšys. Žinduoliai yra gyvavedžiai, išskyrus kloakinius, kurie deda kiaušinius ir jauniklius žindo pienu.

Sužinoti daugiau

 

Kas yra šikšnosparniai?

Kas yra šikšnosparniai?Šikšnosparniai (lot. Chiroptera) yra vienas iš gausiausių žinduolių būrių ir tai yra vieninteliai žinduoliai, kurie prisitaikę aktyviai skraidyti. Į Lietuvos Raudonąją knygą yra įrašyta 11 šikšnosparnių rūšių, kai visame pasaulyje, išskyrus Arktį ir Antarktį, yra žinoma apie 1000, Lietuvoje – vos 15 rūšių.

Sužinoti daugiau

 

Šikšnosparniai įrašyti į Lietuvos Raudonąją knygą

Šikšnosparniai įrašyti į Lietuvos Raudonąją knygąĮ Lietuvos Raudonąją knygą yra įrašyta 11 šikšnosparnių rūšių, kai visame pasaulyje, išskyrus Arktį ir Antarktį, yra žinoma apie 1000, Lietuvoje – vos 15 rūšių.

Sužinoti daugiau