Svetainės pritaikymo įrankiai

IUCN kategorija - DD - taksonai, apie kuriuos trūksta duomenų

Buvusi kategorija: 3 (R) - retos rūšys, kurių populiacijų mažai dėl jų biologinių ypatybių

🦋 Juodalksninis stiklasparnis (lot. Synanthedon mesiaeformis) – stiklasparnių (lot. Sesiidae) šeimos drugys (lot. Lepidoptera), kurį 1846 m. atrado ir aprašė Vilhelmas Herichas Šaferis (Herrich-Schäffer).

Juodalksninis stiklasparnis (lot. Synanthedon mesiaeformis)
Juodalksninis stiklasparnis (lot. Synanthedon mesiaeformis) / Nuotr. Ramunė Vakarė / CC BY-NC 4.0

Į Lietuvos raudonąją knygą juodalksninis stiklasparnis įrašytas 1989 m. ir nuo 1992 m. buvo priskirtas 3 (R) kategorijai. Nuo 2019 m. Lietuvoje taikytos kategorijos buvo panaikintos ir pagal Tarptautinės gamtos išsaugojimo sąjungos (IUCN) kategorijas, juodalksninis stiklasparnis priskirtas DD kategorijai. Iki šiol, juodalksninis stiklasparnis saugomas ir yra įrašytas į Lietuvos raudonąją knygą.

Tai nedideli drugiai, kurių sparnai yra skaidrūs, o priekinių sparnų galai – juodi. Jų kūnas juodas, o pilvelis turi du geltonus žiedus. Atstumas tarp išskleistų sparnų kraštų siekia 19–31 mm. Lytinis dimorfizmas nežymus – patelės šiek tiek stambesnės už patinus. Ši rūšis gyvena paupiuose, paežerėse, kur auga seni, pažeisti juodalksniai saulėtose, smėlingose vietovėse. Suaugėliai skraido birželio ir liepos mėnesiais.

Patelės deda kiaušinėlius į senų juodalksnių žievės įtrūkimus iki dviejų metrų aukštyje. Vikšrai gyvena dvejus metus tarp žievės ir medienos, kur išgraužia tunelius. Po antros žiemos jie paruošia rutulio formos kameras ir iš žievės pjuvenų pasidaro kokoną, kuriame virsta lėliukėmis. Lėliukės turi spyglius ant galvos, kurie padeda pradurti kokono luobą ir išėjimo angą. Lėliukei išlindus, plyšta jos nugaros dalis, iš kurios išlenda suaugęs drugys.

🐾  Maloniai prašome informuoti apie galimai pastebėtą rūšį, nurodant tikslią radimo vietą bei datą el. paštu: Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.. Tik nepamirškite prisegti nuotraukų ar video, jų labai laukiame, iš anksto dėkojame ir nuostabios gamtos! 🐾

Populiacijos gausumas Lietuvoje nėra tiksliai žinomas, kadangi pastarąjį dešimtmetį išsamesnių tyrimų nebuvo vykdoma. Kadangi drugiai gamtoje sunkiai pastebimi, jų tyrimams naudojami specifiniai lytiniai atraktantai. Viešvilės upės baseino ir Pietryčių Lietuvos populiacijos laikomos gyvybingomis ir gana gausiomis.

Juodalksninis stiklasparnis yra fragmentiškai paplitęs Europoje ir Mažojoje Azijoje. Lietuvoje aptinkamas pietvakarinėje, pietinėje ir rytinėje šalies dalyse.

Pagrindinė grėsmė juodalksninio stiklasparnio populiacijai yra senų, pažeistų juodalksnių kirtimas. Norint apsaugoti šią rūšį, būtina išsaugoti senus, ligotus juodalksnius, ypač augančius smėlingose vietovėse.

IUCN kategorija - DD - taksonai, apie kuriuos trūksta duomenų

UICN kategorija: DD - taksonai, apie kuriuos trūksta duomenų


Buvusi kategorija: 3 (R) - retos rūšys, kurių populiacijų mažai dėl jų biologinių ypatybių

Buvusi kategorija: 3 (R) - retos rūšys, kurių populiacijų mažai dėl jų biologinių ypatybių

 Laukinių gyvūnų pagalba ir priegoba