Svetainės pritaikymo įrankiai

IUCN kategorija - LC - nekeliantys susirūpinimo taksonai

Buvusi kategorija: 3 (R) - retos rūšys, kurių populiacijų mažai dėl jų biologinių ypatybių

🦋 Juodasis apolonas (lot. Parnassius mnemosyne, angl. Clouded Apollo ) – sklandūnų (lot. Papilionidae) šeimos drugys (lot. Lepidoptera), kurį 1758 m. atrado ir aprašė Karlas Linėjus (Linnaeus).

Juodasis apolonas (lot. Parnassius mnemosyne, angl. Clouded Apollo )
Juodasis apolonas (lot. Parnassius mnemosyne, angl. Clouded Apollo ) / Nuotr. Mykola Borysenko / CC BY-NC 4.1

Į Lietuvos raudonąją knygą juodasis apolonas įrašytas 1976 m. ir nuo 1992 m. buvo priskirtas 5 (Rs) kategorijai. Kiek vėliau, nuo 2000 m., juodasis apolonas priskirtas 4 (I) kategorijai, o nuo 2003 m. – 3 (R) kategorijai. Nuo 2019 m. Lietuvoje taikytos kategorijos buvo panaikintos ir pagal Tarptautinės gamtos išsaugojimo sąjungos (IUCN) kategorijas, juodasis apolonas priskirtas LC kategorijai. Iki šiol, juodasis apolonas saugomas ir yra įrašytas į Lietuvos raudonąją knygą.

Tai vidutinio dydžio drugys, kurio išskleistų sparnų ilgis siekia 50–58 mm. Jo priekiniai sparnai turi dvi juodas dėmes baltame fone, būdinga žvynelių redukcija ir tamsios sparnų gyslos. Galva apvali, antenos buožiškos. Užpakaliniai sparnai nežymiai pailgėję, su įlinkusia analine dalimi ir apvaliu išoriniu kraštu. Patelės po apvaisinimo suformuoja sfragį – raginį lovelio formos darinį pilvelio gale. Drugiai skraido gegužės pabaigoje ir birželio mėnesį, aktyvūs dieną. Tai visiškosios metamorfozės vabzdys. Patelės kiaušinėlius deda ant ar šalia mitybinio augalo rūtenio lapų ar stiebų. Žiemą vikšras būna kiaušinio apvalkale ar šalia jo. Vikšrai tamsūs, turi geltonų ar oranžinių dėmių juostas. Lėliukė yra ruda, laikoma šviesiame kokone, kuris formuojamas šalia mitybinių augalų.

Juodasis apolonas gyvena plačialapių ir mišriųjų miškų pakraščiuose, griovose, šlaituose, slėniuose, šienaujamose mezofitinėse pievose ir eutrofinėse aukštųjų žolynų buveinėse.

Pastaraisiais metais ši rūšis Lietuvoje plinta, tačiau radavietės išsibarsčiusios, ir jose paprastai randama iki 50 suaugusių individų.

Juodasis apolonas yra palearktinė rūšis, paplitusi visoje Europoje (išskyrus Portugaliją, Belgiją, Olandiją ir Britų salas) iki Uralo bei Vakarų ir Centrinėje Azijoje. Lietuvoje ilgą laiką buvo aptinkamas tik Žemaitijoje, tačiau pastaraisiais metais rūšis išplito į centrinę ir rytinę šalies dalis.

Pagrindinės grėsmės juodajam apolonui yra tinkamų buveinių degradacija arba sunaikinimas dėl intensyvios žemdirbystės, miškininkystės ar natūralios sukcesijos, kai teritorijos nebenaudojamos. Rūšies apsaugai svarbu taikyti gamtotvarkos priemones, palaikant atviras buveines, skatinti ekstensyvų pievų naudojimą ir išsaugoti laipsniškai į pievas pereinančias lapuočių miškų pamiškes.

IUCN kategorija - LC - nekeliantys susirūpinimo taksonai

UICN kategorija: LC - nekeliantys susirūpinimo taksonai


Buvusi kategorija: 3 (R) - retos rūšys, kurių populiacijų mažai dėl jų biologinių ypatybių

Buvusi kategorija: 3 (R) - retos rūšys, kurių populiacijų mažai dėl jų biologinių ypatybių

 Laukinių gyvūnų pagalba ir priegoba