🐞 Šneiderio kirmvabalis (lot. Boros schneideri) – kirmvabalių (lot. Boridae) šeimos vabalas (lot. Coleoptera), kurį 1796 m. atrado ir aprašė Francas Panceris (Panzer).
Į Lietuvos raudonąją knygą šneiderio kirmvabalis įrašytas 1989 m. ir nuo 1992 m. buvo priskirtas 1 (E) kategorijai. Kiek vėliau, nuo 2000 m., šneiderio kirmvabalis priskirtas 4 (I) kategorijai, o nuo 2003 m. – 3 (R) kategorijai. Nuo 2019 m. Lietuvoje taikytos kategorijos buvo panaikintos ir pagal Tarptautinės gamtos išsaugojimo sąjungos (IUCN) kategorijas, šneiderio kirmvabalis priskirtas NT kategorijai. Iki šiol, šneiderio kirmvabalis saugomas ir yra įrašytas į Lietuvos raudonąją knygą.
Šneiderio kirmvabalis gyvena pusamžiuose ir brandžiuose mišriuose bei spygliuočių miškuose. Suaugę vabalai yra 10–14 mm ilgio, siauri, pailgos formos, tamsiai rudos arba juodos spalvos. Kūnas yra plikas ir blizgantis, galva bei priešnugarėlė padengtos duobutėmis, o antsparniai turi lėkštas vagutes su smulkiais taškeliais. Šių vabalų prieškrūtinis yra siauresnis nei antsparniai, o šonai išsigaubę. Antenos yra trumpos, su išsiskiriančia pailga buožele.
Šio vabalo lervos vystosi po nudžiūvusių medžių, dažniausiai pušų, žieve. Lervų mityba yra įvairialypė: jos gali būti plėšrios, maitintis negyvomis organinėmis medžiagomis arba grybais. Vidutinio klimato zonoje jų vystymasis trunka dvejus–trejus metus. Suaugę vabzdžiai išsirita vasaros pabaigoje, tačiau iki pavasario lieka po žieve. Suaugusios formos aktyvios naktimis, o dienomis dažniausiai randamos po atšokusia medžių žieve.
Šneiderio kirmvabalis yra eurosibirinė rūšis, kurios paplitimo arealas apima šiaurrytinę Europos dalį, vakarinė riba siekia Vokietiją, o pietinė – Čekiją, Slovakiją, Rumuniją, Ukrainą ir pietines Rusijos sritis. Sibire šis kirmvabalis randamas nuo Pietų Uralo iki Tolimųjų Rytų, taip pat Korėjos pusiasalyje ir Japonijoje. Centrinėje Europoje jis yra reta rūšis, dažniausiai aptinkama kalnuotuose regionuose. Lietuvoje šis vabalas gyvena daugelyje šalies rajonų, tačiau nėra gausiai paplitęs.
Lietuvoje Šneiderio kirmvabalis aptinkamas beveik visuose didesniuose spygliuočių miškų masyvuose.
- ● 2007–2018 m. esama radavietė
- ○ 1962–2007 m. buvusi radavietė (nepatikrinta)
- x 1992–2018 m. išnykusi radavietė (patikrinta)
- ◆ 1992–2018 m. užklystanti rūšis
- ● 1962–1992 m. esama radavietė
- ○ 1962–1992 m. buvusi radavietė (nepatikrinta)
- ┼ 1962–1992 m. išnykusi radavietė (patikrinta)
- /// 1962–1992 m. paplitimo sritis
Pagrindinės grėsmės rūšiai yra tinkamų buveinių fragmentacija ir intensyvi miškininkystė, įskaitant sanitarinius bei plynus kirtimus, taip pat džiūstančių medžių trūkumas. Siekiant apsaugoti šį kirmvabalį, būtina riboti intensyvius miško kirtimus ir išsaugoti senus bei džiūstančius medžius jo buveinėse.
UICN kategorija: NT – arti grėsmės esantys (liet. NT) taksonai