Svetainės pritaikymo įrankiai

IUCN kategorija - EN - grėsmingos būklės taksonai

Buvusi kategorija: 3 (R) - retos rūšys, kurių populiacijų mažai dėl jų biologinių ypatybių

🐞 Margasis grambuolys (lot. Polyphylla fullo, angl. Pine Chafer, vok. Grosse Juliuskäfer, Marmorirte Maykäfer, Müllerkäfer) – plokštėtaūsių (lot. Scarabaeidae) šeimos vabalas (lot. Coleoptera), kurį 1758 m. atrado ir aprašė Karlas Linėjus (Linnaeus).

Margasis grambuolys (lot. Polyphylla fullo, angl. Pine Chafer, vok. Grosse Juliuskäfer, Marmorirte Maykäfer, Müllerkäfer)
Margasis grambuolys (lot. Polyphylla fullo, angl. Pine Chafer, vok. Grosse Juliuskäfer) / Nuotr. Tomáš Vrána / CC BY-NC 4.0

Į Lietuvos raudonąją knygą margasis grambuolys įrašytas 1989 m. ir nuo 1992 m. buvo priskirtas 3 (R) kategorijai. Nuo 2019 m. Lietuvoje taikytos kategorijos buvo panaikintos ir pagal Tarptautinės gamtos išsaugojimo sąjungos (IUCN) kategorijas, margasis grambuolys priskirtas EN kategorijai. Iki šiol, margasis grambuolys saugomas ir yra įrašytas į Lietuvos raudonąją knygą.

Margieji grambuoliai yra vabalai yra 25–36 mm ilgio, tamsiai rudi, o jų antsparniai padengti baltais žvyneliais, kurie sudaro dėmėtą marmurinį raštą. Priešnugarėlėje matomos trys baltų žvynelių juostelės. Patinai ir patelės skiriasi antenų forma: patinų antenos daug didesnės, su septyniais plokštelių formos nareliais, o patelių antenos mažesnės, su penkiais plokščiais nareliais.

Vabalai gyvena smėlingose dirvose augančiuose jaunuose pušynuose. Patelės deda apie trisdešimt kiaušinių į smėlį, o išsiritusios lervos vystosi smėlyje, kur minta augalų, dažniausiai jaunų pušų ir karklų, šaknimis. Vystymasis trunka ketverius–penkerius metus. Lėliukėmis lervos virsta smėlyje, ši stadija trunka apie mėnesį. Vasaros pradžioje išsiritę vabalai iškyla į paviršių, išsikasę maždaug piršto storio urvelį. Suaugę margieji grambuoliai skraido birželio ir liepos mėnesiais.

🐾  Maloniai prašome informuoti apie galimai pastebėtą rūšį, nurodant tikslią radimo vietą bei datą el. paštu: Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.. Tik nepamirškite prisegti nuotraukų ar video, jų labai laukiame, iš anksto dėkojame ir nuostabios gamtos! 🐾

Ši rūšis Lietuvoje yra reta, tačiau jos gausumo tyrimai nėra plačiai atlikti. Gausiausia populiacija gyvena Kuršių nerijos kopose. Margiesiems grambuoliams būdingas periodiškas populiacijos gausumo padidėjimas, kuris pasikartoja kas ketverius–penkerius metus ir yra susijęs su ilgu vystymosi ciklu.

Margasis grambuolys yra paplitęs Centrinėje ir Pietų Europoje, Kaukaze bei Turkijoje. Lietuvoje šios rūšies populiacijos daugiausia aptinkamos Kuršių nerijoje, pietrytinėje šalies dalyje esančiuose termofiliniuose pušynuose, taip pat Vidurio Lietuvoje, smėlėtose Nemuno pakrantėse. Lietuva yra šiaurinė šio vabalo arealo riba.

Pagrindinė grėsmė šiai rūšiai yra buveinių sukcesija – atvirų smėlingų plotų apaugimas ar užsodinimas medžiais. Norint išsaugoti margąjį grambuolį, svarbu buveinėse šalinti dalį medžių ir stabdyti sukcesinius procesus, kad būtų išlaikytos atviros, smėlingos teritorijos, tinkamos šios rūšies vystymuisi ir gyvenimui.

IUCN kategorija - EN - grėsmingos būklės taksonai

UICN kategorija: EN – grėsmingos būklės (liet. EN) taksonai


Buvusi kategorija: 3 (R) - retos rūšys, kurių populiacijų mažai dėl jų biologinių ypatybių

Buvusi kategorija: 3 (R) - retos rūšys, kurių populiacijų mažai dėl jų biologinių ypatybių

 Laukinių gyvūnų pagalba ir priegoba