Svetainės pritaikymo įrankiai

IUCN kategorija - EN - grėsmingos būklės taksonai
🐞 Geltonkailis trumpasparnis (lot. Emus hirtus, angl. Hairy Rove-beetle, Pride of Kent Rove Beetle, vok. Behaarter Kurzflügler) – trumpasparnių (lot. Staphylinidae) šeimos vabalas (lot. Coleoptera), kurį 1758 m. atrado ir aprašė Karlas Linėjus (Linnaeus).

Geltonkailis trumpasparnis (lot. Emus hirtus, angl. Hairy Rove-beetle, Pride of Kent Rove Beetle, vok. Behaarter Kurzflügler)
Geltonkailis trumpasparnis (lot. Emus hirtus, angl. Hairy Rove-beetle, vok. Behaarter Kurzflügler) / Nuotr. Jan Ligtenberg / CC BY-NC 4.0

Į Lietuvos raudonąją knygą geltonkailis trumpasparnis įrašytas 2019 m. ir nebuvo priskirtas Lietuvoje taikytoms kategorijoms. Nuo 2019 m. Lietuvoje taikytos kategorijos buvo panaikintos ir pagal Tarptautinės gamtos išsaugojimo sąjungos (IUCN) kategorijas, geltonkailis trumpasparnis priskirtas EN kategorijai. Iki šiol, geltonkailis trumpasparnis saugomas ir yra įrašytas į Lietuvos raudonąją knygą.

Geltonkailis trumpasparnis – vienas stambiausių trumpasparnių, gyvenančių Lietuvoje. Suaugėlio kūno ilgis siekia 14–19 mm, o kūnas yra juodos spalvos. Geltonais pašiauštais plaukeliais apaugę galva, priešnugarėlės diskas ir trys paskutiniai pilvelio nareliai, likusi kūno dalis padengta juodais plaukeliais. Antsparnių galiniai du trečdaliai papildomai apaugę sidabriškais pusiau prigludusiais plaukeliais. Vabalo galūnės juodos, antenos alkūniškos, jų 2–4 nareliai rutuliški, o 6–11 nareliai skersiniai.

🐾  Maloniai prašome informuoti apie galimai pastebėtą rūšį, nurodant tikslią radimo vietą bei datą el. paštu: Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.. Tik nepamirškite prisegti nuotraukų ar video, jų labai laukiame, iš anksto dėkojame ir nuostabios gamtos! 🐾

Geltonkailiai trumpasparniai gyvena atvirose buveinėse, daugiausia jų aptinkama galvijų ir arklių ganyklose. Šie vabalai yra plėšrūs, jų lervos ir suaugėliai minta gyvulių išmatose arba dvėsenoje besiveisiančiais vabzdžiais. Pastebėtas jų polinkis į smėlingas vietoves. Šiltuoju metų laiku šie vabalai yra aktyvūs ir gerai skraido. Kartais jų galima rasti miškuose ar kirtimuose, kur yra sula pasruvusių medžių kelmų.

Lietuvoje šios rūšies populiacijos yra retos ir negausios. Pagrindinė nykimo priežastis yra mažėjantis ekstensyvių gyvulių ganyklų plotas, ypač smėlingo dirvožemio regionuose, kurie yra svarbios šių trumpasparnių buveinės.

Geltonkailis trumpasparnis paplitęs Europoje, išskyrus šiaurinę jos dalį, ir taip pat aptinkamas Irane bei Turkijoje. Lietuvoje ši rūšis yra ties šiaurine savo arealo riba. Šiauriau Lietuvos aptikta pietinėje Švedijoje, Latvijoje ir Estijoje. Lietuvoje suaugę individai stebėti įvairiuose regionuose, įskaitant Birštoną, Kaišiadoris, Kalvariją, Kauną, Kėdainius, Pasvalį, Ukmergę, Varėną ir Vilnių. Manoma, kad tinkamose buveinėse šie vabalai gali gyventi visoje šalyje.

Siekiant išsaugoti geltonkailius trumpasparnius, būtina skatinti ekstensyvią gyvulininkystę, ypač smėlingo dirvožemio vietovėse, kur šie vabalai randa tinkamas sąlygas gyventi ir daugintis.

IUCN kategorija - EN - grėsmingos būklės taksonai

UICN kategorija: EN – grėsmingos būklės (liet. EN) taksonai

 Laukinių gyvūnų pagalba ir priegoba