Saugomų gyvūnų rūšių 3 kategorija

Rūšies paplitimo žemėlapis

Mažasis nakviša (lot. Nyctalus leisleri) yra šikšnosparnių rūšis, priklausantis (lot. Nyctalus) genčiai. Ilgis iki 6,8 cm, išskleistų sparnų ilgis - 32 cm.  Į Lietuvos raudonąją knygą rūšis įrašyta nuo 1989 iki 2019 metų.

Video | Mažasis nakviša

Mažasis nakviša paplitęs nuo Vakarų Europos iki Pietryčio Azijos, rytuose - iki Indijos. Aptinkama ir Šiaurės Vakarų Afrikoje. Randama beveik visoje Europoje, išskyrus Islandiją, Daniją, Norvegiją, šiaurinę Švediją, Suomiją, Estiją ir šiaurinę Rusijos dalį.

Lietuvoje žinoma vos keletas rūšies radaviečių Ignalinos, Mažeikių, Trakų, Raseinių, Šilutės ir Varėnos rajonuose.

Mažasis nakviša | Nyctalus leisleri

Photo by Manuel Sánchez de Frutos / GPL

Gyvenamos ekosistemos atitinka rudųjų nakvišų, nors ši rūšis labiau linkusi į atvirą mišką. Skirtingai nuo rudųjų nakvišų mažųjų nakvišų kailis sudarytas iš dviejų spalvų plaukų, kurie yra juosvai ir rausvai rudi (paprastai tamsesni nei rudųjų nakvišų). Apatinė kūno dalis yra gelsvai ruda. Sparnai ilgi ir siauri.

Mažasis nakviša yra vidutinio dydžio šikšnosparnis - migrantas. Ekologija Lietuvoje menkai ištirta. Pavasarį grįžęs iš žiemoviečių Pietų Europoje įsikuria drevėse, uoksuose, inkiluose, pastatuose. Kartais aptinkamas kartu su rudaisiais nakvišomis. Vesti jauniklių patelės buriasi į kolonijas, po 20 - 40. Patinai linkę laikytis pavieniui arba mažomis grupelėmis.

Mažasis nakviša | Nyctalus leisleri

Photo by Mike Richardson and Sarah Winch on Foter.com / CC BY-NC-ND

Maitintis skrenda tuojau po saulės laidos. Paprastai medžioja du kartus per naktį - valandą iš vakaro ir paryčiais. Minta vabzdžiais virš vandens telkinių, miškų aikštelėse, retuose parkuose, seno medžio alėjose. Paryčiais į slėptuves grįžta pusvalandį prieš saulei patekant.

Mažasis nakviša yra retas šikšnosparnis Lietuvoje. Pastebėti tik pavieniai individai arba mažos jo grupelės. Gausesnės grupelės aptiktos Trako r. ir Vilniuje migracijos metu rugpjūčio mėn. pabaigoje.

Mažasis nakviša | Nyctalus leisleri

Photo by Mike Richardson and Sarah Winch on Foter.com / CC BY-NC-ND

Rūšies grėsmės yra nežinomos, tačiau neigiamą įtaką turi drevėto medžio kirtimas ir senų pastatų atnaujinimas. Saugiai įrengtos slėptuvės didesnio vandens telkinio pakrantėse tikriausiai leistų pagausinti šio reto žvėrelio populiaciją.

Mažųjų nakvišų paplitimo žemėlapis

Maloniai kviečiame prisidėti prie rūšių stebėjimo ir radaviečių fiksavimo. Svarbu: fotografija, vieta ir laikas, plačiau skiltyje apie projektą.


Tipas: Chordiniai (Chordata)

Šeima: Lygianosiniai (Vespertilionidae)

Būrys: Šikšnosparniai (Chiroptera)

Gyvena:

Palikuoniai:


Kategorija: 3 (R) - retos rūšys, kurių populiacijų mažai dėl jų biologinių ypatybių

Saugomų gyvūnų rūšių 3 kategorija

► Video
♫ Garsas
+ Nauja
× Išbraukta