Saugomų gyvūnų rūšių 3 kategorija

Mažasis nakviša (lot. Nyctalus leisleri) yra šikšnosparnių rūšis, priklausantis Nyctalus genčiai. Ilgis iki 6,8 cm, išskleistų sparnų ilgis - 32 cm.  Į Lietuvos Raudonąją knygą rūšis įrašyta nuo 1989 metų.

Mažasis nakviša paplitęs nuo Vakarų Europos iki Pietryčio Azijos, rytuose - iki Indijos. Aptinkama ir Šiaurės Vakarų Afrikoje. Randama beveik visoje Europoje, išskyrus Islandiją, Daniją, Norvegiją, šiaurinę Švediją, Suomiją, Estiją ir šiaurinę Rusijos dalį.

Lietuvoje žinoma vos keletas rūšies radaviečių Ignalinos, Mažeikių, Trakų, Raseinių, Šilutės ir Varėnos rajonuose.

Mažasis nakviša | Nyctalus leisleri

Gyvenamos ekosistemos atitinka rudųjų nakvišų, nors ši rūšis labiau linkusi į atvirą mišką. Skirtingai nuo rudųjų nakvišų mažųjų nakvišų kailis sudarytas iš dviejų spalvų plaukų, kurie yra juosvai ir rausvai rudi (paprastai tamsesni nei rudųjų nakvišų). Apatinė kūno dalis yra gelsvai ruda. Sparnai ilgi ir siauri.

Mažasis nakviša yra vidutinio dydžio šikšnosparnis - migrantas. Ekologija Lietuvoje menkai ištirta. Pavasarį grįžęs iš žiemoviečių Pietų Europoje įsikuria drevėse, uoksuose, inkiluose, pastatuose. Kartais aptinkamas kartu su rudaisiais nakvišomis. Vesti jauniklių patelės buriasi į kolonijas, po 20 - 40. Patinai linkę laikytis pavieniui arba mažomis grupelėmis.

Mažasis nakviša | Nyctalus leisleri

Maitintis skrenda tuojau po saulės laidos. Paprastai medžioja du kartus per naktį - valandą iš vakaro ir paryčiais. Minta vabzdžiais virš vandens telkinių, miškų aikštelėse, retuose parkuose, seno medžio alėjose. Paryčiais į slėptuves grįžta pusvalandį prieš saulei patekant.

Mažasis nakviša yra retas šikšnosparnis Lietuvoje. Pastebėti tik pavieniai individai arba mažos jo grupelės. Gausesnės grupelės aptiktos Trako r. ir Vilniuje migracijos metu rugpjūčio mėn. pabaigoje.

Rūšies grėsmės yra nežinomos, tačiau neigiamą įtaką turi drevėto medžio kirtimas ir senų pastatų atnaujinimas. Saugiai įrengtos slėptuvės didesnio vandens telkinio pakrantėse tikriausiai leistų pagausinti šio reto žvėrelio populiaciją.


Tipas: Chordiniai (Chordata)

Šeima: Lygianosiniai (Vespertilionidae)

Būrys: Šikšnosparniai (Chiroptera)

Kategorija: 3 (R) - retos rūšys, kurių populiacijų mažai dėl jų biologinių ypatybių

Saugomų gyvūnų rūšių 3 kategorija


Knygos užkulsiai ir sandara

Kas yra žinduoliai?

Kas yra žinduoliai?Žinduoliai, arba žvėrys (lot. Mammalia) – stuburinių gyvūnų klasė, kurioje yra iš viso apie 5416 žinduolių rūšių.  Į Lietuvos Raudonąją knygą yra įrašytos 23 žinduolių rūšys. Žinduoliai yra gyvavedžiai, išskyrus kloakinius, kurie deda kiaušinius ir jauniklius žindo pienu.

Sužinoti daugiau

 

Kas yra šikšnosparniai?

Kas yra šikšnosparniai?Šikšnosparniai (lot. Chiroptera) yra vienas iš gausiausių žinduolių būrių ir tai yra vieninteliai žinduoliai, kurie prisitaikę aktyviai skraidyti. Į Lietuvos Raudonąją knygą yra įrašyta 11 šikšnosparnių rūšių, kai visame pasaulyje, išskyrus Arktį ir Antarktį, yra žinoma apie 1000, Lietuvoje – vos 15 rūšių.

Sužinoti daugiau

 

Šikšnosparniai įrašyti į Lietuvos Raudonąją knygą

Šikšnosparniai įrašyti į Lietuvos Raudonąją knygąĮ Lietuvos Raudonąją knygą yra įrašyta 11 šikšnosparnių rūšių, kai visame pasaulyje, išskyrus Arktį ir Antarktį, yra žinoma apie 1000, Lietuvoje – vos 15 rūšių.

Sužinoti daugiau