Saugomų gyvūnų rūšių 2 kategorija

Europinis plačiaausis (lot. Barbastella barbastellus, vok. Mopsfledermaus) - lygianosinių (Vespertilionidae) šeimos šikšnosparnis. Į Lietuvos Raudonąją knygą rūšis įrašyta nuo 1989 metų.

Rūšis paplitusi nuo Šiaurės Pirėnų ir Viduržemio jūros salų iki Kaukazo, pietinės Skandinavijos ir Latvijos. Arealas apima beveik visa Europą, išskyrus Islandiją, Šiaurės Airiją, Skandinavijos šalių šiaurines teritorijas ir Estiją.

Lietuvoje šiltuoju metų laiku aptikta Radviliškio, Šalčininkų, Biržų, Kretingos ir Vilniaus rajonuose, žiema - Kauno, Panemunės, Pakruojo, Trakų, Vilniaus ir Varėnos rajonuose.

Europinis plačiaausis | Barbastella barbastellus

Europinis plačiaausis yra vidutinio dydžio, beveik juodas šikšnosparnis. Jo ekologija šiltuoju metų laiku šalyje mažai ištirta. Lietuvoje vasara slėptuvėse dar neaptikti. Žvėrelio skleidžiami signalai keletą kartų užfiksuoti tik ultragarso detektoriais. Vabzdžius gaudo miškingose teritorijose netoli vandens. Manoma, kad slepiasi pastatų plyšiuose, drevėse, inkiluose, po atšokusia ąžuolo žieve.

Jauniklį (vieną) veda birželio pabaigoje. Poruojasi rudenį ir žiemą. Žiemoja sausuose požemiuose, rūsiuose, nevengia apsistoti šaltose (0 - 4 °C) patalpose. Žiemovietėse paprastai susiburia grupelėmis ant sienų, plyšiuose, pakimba pavieniui palubėse. Įmygis trunka nuo spalio iki balandžio mėnesio.

Europinis plačiaausis | Barbastella barbastellus

Šiltuoju metų laiku Europinio plačiaausio populiacijos negausios. Pagrindinės žiemovietės yra Kaune (kasmet žiemoja apie 300) ir Vilniuje (apie 100). Kitose negausiose žiemovietėse aptinkami pavieniai žvėreliai arba jo nedidelės grupelės.

Didžiausia grėsmė rūšiai yra žiemoviečių nykimas dėl pastatų atnaujinimo, plėšrunų (kiaunių, kačių), trikdymas žiemovietėse. Neigiama įtaką turi drevėto medžio, apdžiuvusio ąžuolo kirtimas. Reikėto vengti trikdyti žvėrelius žiemovietėse, įrengti saugių vietų slėptis nuo plėšrūnų ir naujų slėptuvių ąžuolynuose.


Tipas: Chordiniai (Chordata)

Šeima: Lygianosiniai (Vespertilionidae)

Būrys: Šikšnosparniai (Chiroptera)

Kategorija: 2 (V) - pažeidžiamos rūšys, kurių populiacijų skaičius ir individų gausumas populiacijose sparčiai mažėja


Knygos užkulsiai ir sandara

Kas yra žinduoliai?

Kas yra žinduoliai?Žinduoliai, arba žvėrys (lot. Mammalia) – stuburinių gyvūnų klasė, kurioje yra iš viso apie 5416 žinduolių rūšių.  Į Lietuvos Raudonąją knygą yra įrašytos 23 žinduolių rūšys. Žinduoliai yra gyvavedžiai, išskyrus kloakinius, kurie deda kiaušinius ir jauniklius žindo pienu.

Sužinoti daugiau

 

Kas yra šikšnosparniai?

Kas yra šikšnosparniai?Šikšnosparniai (lot. Chiroptera) yra vienas iš gausiausių žinduolių būrių ir tai yra vieninteliai žinduoliai, kurie prisitaikę aktyviai skraidyti. Į Lietuvos Raudonąją knygą yra įrašyta 11 šikšnosparnių rūšių, kai visame pasaulyje, išskyrus Arktį ir Antarktį, yra žinoma apie 1000, Lietuvoje – vos 15 rūšių.

Sužinoti daugiau

 

Šikšnosparniai įrašyti į Lietuvos Raudonąją knygą

Šikšnosparniai įrašyti į Lietuvos Raudonąją knygąĮ Lietuvos Raudonąją knygą yra įrašyta 11 šikšnosparnių rūšių, kai visame pasaulyje, išskyrus Arktį ir Antarktį, yra žinoma apie 1000, Lietuvoje – vos 15 rūšių.

Sužinoti daugiau