Saugomų gyvūnų rūšių 2 kategorija

Rūšies paplitimo žemėlapis

Europinis plačiaausis (lot. Barbastella barbastellus, vok. Mopsfledermaus) - lygianosinių (lot. Vespertilionidae) šeimos šikšnosparnis. Į Lietuvos raudonąją knygą rūšis įrašyta nuo 1989 metų.

Video | Europinis plačiaausis

Rūšis paplitusi nuo Šiaurės Pirėnų ir Viduržemio jūros salų iki Kaukazo, pietinės Skandinavijos ir Latvijos. Arealas apima beveik visa Europą, išskyrus Islandiją, Šiaurės Airiją, Skandinavijos šalių šiaurines teritorijas ir Estiją.

Lietuvoje šiltuoju metų laiku aptikta Radviliškio, Šalčininkų, Biržų, Kretingos ir Vilniaus rajonuose, žiema - Kauno, Panemunės, Pakruojo, Trakų, Vilniaus ir Varėnos rajonuose.

Europinis plačiaausis | Barbastella barbastellus

Photo by Ján Svetlík on Foter.com / CC BY-NC-ND

Europinis plačiaausis yra vidutinio dydžio, beveik juodas šikšnosparnis. Jo ekologija šiltuoju metų laiku šalyje mažai ištirta. Lietuvoje vasara slėptuvėse dar neaptikti. Žvėrelio skleidžiami signalai keletą kartų užfiksuoti tik ultragarso detektoriais. Vabzdžius gaudo miškingose teritorijose netoli vandens. Manoma, kad slepiasi pastatų plyšiuose, drevėse, inkiluose, po atšokusia ąžuolo žieve.

Europinis plačiaausis | Barbastella barbastellus

Photo by Ján Svetlík on Foter.com / CC BY-NC-SA

Jauniklį (vieną) veda birželio pabaigoje. Poruojasi rudenį ir žiemą. Žiemoja sausuose požemiuose, rūsiuose, nevengia apsistoti šaltose (0 - 4 °C) patalpose. Žiemovietėse paprastai susiburia grupelėmis ant sienų, plyšiuose, pakimba pavieniui palubėse. Įmygis trunka nuo spalio iki balandžio mėnesio.

Šiltuoju metų laiku Europinio plačiaausio populiacijos negausios. Pagrindinės žiemovietės yra Kaune (kasmet žiemoja apie 300) ir Vilniuje (apie 100). Kitose negausiose žiemovietėse aptinkami pavieniai žvėreliai arba jo nedidelės grupelės.

Europinis plačiaausis | Barbastella barbastellus

Photo by mgrimm82 on Foter.com / CC BY-NC-SA

Didžiausia grėsmė rūšiai yra žiemoviečių nykimas dėl pastatų atnaujinimo, plėšrunų (kiaunių, kačių), trikdymas žiemovietėse. Neigiama įtaką turi drevėto medžio, apdžiuvusio ąžuolo kirtimas. Reikėto vengti trikdyti žvėrelius žiemovietėse, įrengti saugių vietų slėptis nuo plėšrūnų ir naujų slėptuvių ąžuolynuose.

Europinių plačiaausių paplitimo žemėlapis

Maloniai kviečiame prisidėti prie rūšių stebėjimo ir radaviečių fiksavimo. Svarbu: fotografija, vieta ir laikas, plačiau skiltyje apie projektą.


Tipas: Chordiniai (Chordata)

Šeima: Lygianosiniai (Vespertilionidae)

Būrys: Šikšnosparniai (Chiroptera)

Gyvena

Palikuoniai


Kategorija: 2 (V) - pažeidžiamos rūšys, kurių populiacijų skaičius ir individų gausumas populiacijose sparčiai mažėja

► Video
♫ Garsas
+ Nauja
× Išbraukta