Saugomų gyvūnų rūšių 4 kategorija

Šiaurinis šikšnys (lot. Eptesicus nilssonii, angl. Northern bat) - lygianosinių (Vespertilionidae) šeimos sėslusis šikšnosparnis. Į Lietuvos Raudonąją knygą rūšis įrašyta nuo 1989 metų.

Kūnas apie 60 mm ilgio, o kailis tankus, švelnus, papuręs. Nugaros plaukų viršūnės auksinio atspalvio, pilvas pilkšvai gelsvos spalvos. Skraidomoji plėvė ir ausys rudos. Oželis bukas, storiausia jo vidurinė dalis.

Šiaurinis šikšnys paplitęs nuo Vidurio Europos iki Japonijos. Europoje aptinkama centrinėse ir Šiaurinėse teritorijose. Vienintelė šikšnosparnio rūšis, randama net prie poliarinio rato. Lietuvoje plačiau paplitusi šiauriniuose, vakariniuose bei rytiniuose rajonuose.

Šiaurinis šikšnys | Eptesicus nilssoni

Šiaurinis šikšnys yra vidutinio dydžio, sėslus šikšnosparnis. Vesti jauniklių patelės buriasi į kolonijas. 20 - 60 individų kolonijos įsikuria pastatuose. Pavieniai žvėreliai slepiasi uoksuose, medžio rietuvėse. Maisto ieškoti skrenda iškart po saulės laidos. Vabzdžius mėgsta gaudyti miško, sodo, parko aikštelėse, virš vandens telkinio, gyvenvietėse prie apšvietimo lempų.

Jauniklius (1 - 2) veda antroje birželio mėnesio pusėje. Į žiemovietes pradeda rinktis rugsėjo pabaigoje. Žiemoja šaltuose požemiuose, rūsiuose, pusrūsiuose, kuriuose temperatūra būna 1 - 5 °C. Slepiasi plyšiuose, kartais kabo ant sienų, palubėse, dažnai pavieniui, kartais nedidelėmis grupelėmis su kitų rūšių šikšnosparniais. Žiemovietes palieka paskutinėmis balandžio mėnesio dienomis arba gegužes pradžioje.

Šiaurinis šikšnys | Eptesicus nilssoni

Šiltuoju meto laiku aptinkami pavieniai žvėreliai ar nedidelės jų grupelės maitinimosi ir jauniklių vedimo vietose. Pagrindinėse Lietuvos šikšnosparnių žiemovietėse jų būna nedaug, po viena ar kelis.

Didžiausia grėsmė rūšiai yra žiemoviečių nykimas dėl pastatų atnaujinimo, plešrūnų (kiaunių, kačių), trikdymas žiemovietėse. Neigiama įtaka turi ir drevėto medžio kirtimas. Reikėtų vengti trikdyti žvėrelius žiemovietėse, įrengti saugių vietų slėptis nuo plėšrūnų ir išsaugoti drevėtus medžius.


Tipas: Chordiniai (Chordata)

Šeima: Lygianosiniai (Vespertilionidae)

Būrys: Šikšnosparniai (Chiroptera)

Kategorija: 4 (I) - neapibrėžto statuso rūšys, kurių dėl duomenų stokos negalima įrašyti į kitas kategorijas

Saugomų gyvūnų rūšių 4 kategorija


Knygos užkulsiai ir sandara

Kas yra žinduoliai?

Kas yra žinduoliai?Žinduoliai, arba žvėrys (lot. Mammalia) – stuburinių gyvūnų klasė, kurioje yra iš viso apie 5416 žinduolių rūšių.  Į Lietuvos Raudonąją knygą yra įrašytos 23 žinduolių rūšys. Žinduoliai yra gyvavedžiai, išskyrus kloakinius, kurie deda kiaušinius ir jauniklius žindo pienu.

Sužinoti daugiau

 

Kas yra šikšnosparniai?

Kas yra šikšnosparniai?Šikšnosparniai (lot. Chiroptera) yra vienas iš gausiausių žinduolių būrių ir tai yra vieninteliai žinduoliai, kurie prisitaikę aktyviai skraidyti. Į Lietuvos Raudonąją knygą yra įrašyta 11 šikšnosparnių rūšių, kai visame pasaulyje, išskyrus Arktį ir Antarktį, yra žinoma apie 1000, Lietuvoje – vos 15 rūšių.

Sužinoti daugiau

 

Šikšnosparniai įrašyti į Lietuvos Raudonąją knygą

Šikšnosparniai įrašyti į Lietuvos Raudonąją knygąĮ Lietuvos Raudonąją knygą yra įrašyta 11 šikšnosparnių rūšių, kai visame pasaulyje, išskyrus Arktį ir Antarktį, yra žinoma apie 1000, Lietuvoje – vos 15 rūšių.

Sužinoti daugiau