Saugomų gyvūnų rūšių 4 kategorija

Rudasis ausylis (lot. Plecotus auritus, angl. Brown long-eared bat, vok. Braunes Langohr) - lygianosinių (Vespertilionidae) šeimos šikšnosparnis. Į Lietuvos Raudonąją knygą rūšis įrašyta nuo 2003 metų.

Nugara pilkai ruda, pilvas šviesesnis. Nugaros plaukai trispalviai: pamatas beveik juodas, vidurys pilkšvai gelsvas, viršūnė ruda. Oželis tiesus, į viršūnę smailėjantis, nesiekia ausies vidurio. Šoninės plėvės laisvasis kraštas prisitvirtinęs prie kojos išorinio piršto pamato. Tarpšlauninė plėvė gaubia beveik visą uodegą (laisvas vos 1 - 2 mm galiukas).

Rudasis ausylis paplitęs beveik visoje Europoje, Britų salose. Pavienės populiacijos aptinkamos Pietų Sibire, Mongolijoje, Šiaures Vakarų Kinijoje bei Japonijoje. Europoje plačiai paplitusi iki Pietų Portugalijos, Italijos ir Graikijos, Šiaurinėse teritorijose iki 63 - 64° š. platumos. Lietuvoje rūšis aptinkama visoje teritorijoje.

Rudasis ausylis | Plecotus auritus

Rudasis ausylis yra vidutinio dydžio, labai ilgomis ausimis, sėslus šikšnosparnis. Gyvena miškuose, parkuose, soduose, gyvenvietėse. Slepiasi medžių drevėse, inkiluose, palėpėse, sienų plyšiuose, bažnyčių bokštuose. Skrydis lėtas, gali laviruoti tarp medžio ir vabzdžius rinkti nuo lapų. Patinai laikosi pavieniui, patelės buriasi į kolonijas.

Poruojasi rudenį, bet poravimosi sezonas gali užsitęsti iki pavasario. Vieną jauniklį veda birželio mėnesį. Žiemoja požemiuose, rūsiuose, dažniausiai pavieniui, retsykiais grupelėmis, po 2 - 3 individus. Atsparus šalčiui, nevengia labai drėgnų ar sausų žiemoviečių. Žiemoti pradeda spalio pabaigoje - lapkričio pradžioje. Miegodamas žiemos miegu dažniausiai ilgas ausis būna pasikišęs po sparnais.

Rudasis ausylis | Plecotus auritus

Rudasis ausylis plačiai paplitęs, bet negausus. Šiltuoju metų laiku jauniklio vedimo vietose (inkiluose) aptiktos patelių grupės (po 20 - 30). Žiemovietėse randami pavieniai žvėreliai, kartais 2 - 3 žvėrelių grupelės.

Didžiausia grėsmė rūšiai yra žiemoviečių nykimas dėl pastatų atnaujinimo, plėšrūnų (kiaunių, kačių), trikdymas žiemovietėse. Neigiama įtaka turi drevėto medžio šalinimas. Reikėto vengti trikdyti žiemovietėse, įrengti saugių vietų slėptis nuo plėšrūnų ir išsaugoti drevėtus medžius. Miškingose vietovėse įrengti slėptuvių.


Tipas: Chordiniai (Chordata)

Šeima: Lygianosiniai (Vespertilionidae)

Būrys: Šikšnosparniai (Chiroptera)

Kategorija: 4 (I) - neapibrėžto statuso rūšys, kurių dėl duomenų stokos negalima įrašyti į kitas kategorijas

Saugomų gyvūnų rūšių 4 kategorija


Knygos užkulsiai ir sandara

Kas yra žinduoliai?

Kas yra žinduoliai?Žinduoliai, arba žvėrys (lot. Mammalia) – stuburinių gyvūnų klasė, kurioje yra iš viso apie 5416 žinduolių rūšių.  Į Lietuvos Raudonąją knygą yra įrašytos 23 žinduolių rūšys. Žinduoliai yra gyvavedžiai, išskyrus kloakinius, kurie deda kiaušinius ir jauniklius žindo pienu.

Sužinoti daugiau

 

Kas yra šikšnosparniai?

Kas yra šikšnosparniai?Šikšnosparniai (lot. Chiroptera) yra vienas iš gausiausių žinduolių būrių ir tai yra vieninteliai žinduoliai, kurie prisitaikę aktyviai skraidyti. Į Lietuvos Raudonąją knygą yra įrašyta 11 šikšnosparnių rūšių, kai visame pasaulyje, išskyrus Arktį ir Antarktį, yra žinoma apie 1000, Lietuvoje – vos 15 rūšių.

Sužinoti daugiau

 

Šikšnosparniai įrašyti į Lietuvos Raudonąją knygą

Šikšnosparniai įrašyti į Lietuvos Raudonąją knygąĮ Lietuvos Raudonąją knygą yra įrašyta 11 šikšnosparnių rūšių, kai visame pasaulyje, išskyrus Arktį ir Antarktį, yra žinoma apie 1000, Lietuvoje – vos 15 rūšių.

Sužinoti daugiau