🦆 Raguotasis kragas (lot. Podiceps auritus, angl. Horned Grebe, Slavonian Grebe, Eared Grebe , vok. Ohrentaucher) – kraginių (lot. Podicipedidae) šeimos kraginis paukštis (lot. Podicipediformes), kurį 1758 m. atrado ir aprašė Karlas Linėjus (Linnaeus).

Į Lietuvos raudonąją knygą raguotasis kragas įrašytas 2007 m. ir nuo 2007 m. buvo priskirtas 1 (E) kategorijai. Nuo 2019 m. Lietuvoje taikytos kategorijos buvo panaikintos ir pagal Tarptautinės gamtos išsaugojimo sąjungos (IUCN) kategorijas, raguotasis kragas priskirtas CR kategorijai. Iki šiol, raguotasis kragas saugomas ir yra įrašytas į Lietuvos raudonąją knygą.
Raguotasis kragas yra mažesnis už rudakaklį kragą. Jo patino ir patelės galva bei apykaklė juodi. Nuo snapo pagrindo galvos šonais tęsiasi šviesiai ruda juostelė, kuri apima ir pailgėjusias pakaušio plunksnas, primenančias ragelius. Nugara juodai pilka, kaklas, krūtinė ir kūno šonai ryškiai rudi, o apatinė kūno dalis, sparnų apačia ir mažosios plasnojamosios plunksnos – baltos. Snapas juodas su pilkšva viršūne, kojos alyvinės pilkos, akys raudonos. Jaunikliai savo išvaizda primena suaugusius raguotuosius kragus žiemos apdaru, tačiau jų plunksnos yra kiek pilkesnės.
Tai artimasis migrantas, tačiau nedidelis skaičius šių paukščių žiemoja Baltijos jūros priekrantėje. Raguotasis kragas dažniausiai pastebimas nuo balandžio pabaigos iki spalio mėnesio. Peri nedideliuose, sekliuose, gausiai vandens augalija apaugusiuose arba užpelkėjusiuose vandens telkiniuose, rečiau apsemtose pievose. Lizdą suka iš žolių ir įrengia plūduriuojantį. Gegužės pabaigoje deda 4 – 5 kiaušinius, kuriuos abu poros nariai peri 22–25 dienas. Šis paukštis yra labai atsargus ir paslaptingas, vengia kontakto su žmogumi.
Maitinasi įvairiais vandens bestuburiais ir jų lervomis, kurių ieško vandens telkinio dugne arba ant povandeninių augalų. Be to, gaudo mailių.
Maloniai prašome informuoti apie galimai pastebėtą rūšį, nurodant tikslią radimo vietą bei datą el. paštu:
Nepamirškite prisegti nuotraukų ar video, iš anksto dėkojame ir nuostabios gamtos!
Šalyje raguotasis kragas dažniausiai aptinkamos pavienės perinčios poros keliose vietose, tačiau jų skaičius nėra stabilus. 2013 m. perinti populiacija buvo vertinama nuo 5 iki 20 porų, o duomenys rodė, kad jų gausumas XXI a. didėjo. Vis dėlto vėlesni stebėjimai leidžia manyti, kad naujų peraviečių atradimai labiau susiję su išsamesniais ornitologiniais tyrimais nei su realiu rūšies plitimu.
Raguotasis kragas – paukštis, kurio paplitimas driekiasi nuo Skandinavijos pusiasalio iki Ochotsko jūros. Europoje šios rūšies šiaurinė riba siekia Botnijos įlanką ir Onegos ežerą, o Lietuvoje yra pietinė paplitimo riba. Pirmą kartą šalyje perintis raguotasis kragas buvo rastas 1974 m. Biržų rajone. Po ilgos pertraukos jis vėl buvo aptiktas Miškinio ežere Kelmės rajone, kur peri kelerius metus iš eilės. Taip pat perėjo dvejus metus paeiliui Liūniuko ežerėlyje Švenčionių rajone, beveik dešimtmetį peravietė buvo žinoma Klaipėdos rajone, Kalvių karjere, o vėliau rasta ir Plungės rajone. Migracijos metu šis paukštis stebimas dažniau, tačiau visada negausiai.
- ● 2007–2018 m. esama radavietė
- ○ 1962–2007 m. buvusi radavietė (nepatikrinta)
- x 1992–2018 m. išnykusi radavietė (patikrinta)
- ◆ 1992–2018 m. užklystanti rūšis
- ● 1962–1992 m. esama radavietė
- ○ 1962–1992 m. buvusi radavietė (nepatikrinta)
- ┼ 1962–1992 m. išnykusi radavietė (patikrinta)
- /// 1962–1992 m. paplitimo sritis
Didžiausios grėsmės šiam paukščiui nėra iki galo išaiškintos. Dėl retumo sunku nustatyti visus pavojus, tačiau akivaizdu, kad paukščiams labai nepalankus trikdymas, todėl būtina riboti lankymąsi žinomose perėjimo vietose. Manoma, kad perėjimo sėkmingumui gali turėti neigiamą poveikį plėšrūnai, tokie kaip kanadinės audinės ir varniniai paukščiai.
UICN kategorija: CR - kritiškai grėsmingos būklės taksonai
Buvusi kategorija: 1 (E) - išnykstančios rūšys, kurios yra ties išnykimo riba ir kurias galima išsaugoti tik naudojant specialias apsaugos priemones