Svetainės pritaikymo įrankiai

IUCN kategorija - EN - grėsmingos būklės taksonai

Buvusi kategorija: 4 (I) - neapibrėžto statuso rūšys, kurių dėl duomenų stokos negalima įrašyti į kitas kategorijas

🦋 Stepinis melsvys (lot. Lysandra coridon, sin. Polyommatus coridon, angl. Chalk Hill Blue, Chalkhill Blue, Austaut´s Blue, vok. Silbergrüner Bläuling) – melsvių (lot. Lycaenidae) šeimos drugys (lot. Lepidoptera), kurį 1761 m. atrado ir aprašė Nikolaus Poda (Poda).

Stepinis melsvys (lot. Lysandra coridon, angl. Chalk Hill Blue, Chalkhill Blue, Austaut´s Blue, vok. Silbergrüner Bläuling)
Stepinis melsvys (lot. Lysandra coridon, angl. Chalk Hill Blue, vok. Silbergrüner Bläuling) / Nuotr. Miroslav Marič / CC BY-NC 4.0

Į Lietuvos raudonąją knygą stepinis melsvys įrašytas 1989 m. ir nuo 1992 m. buvo priskirtas 2 (V) kategorijai. Kiek vėliau, nuo 2000 m., stepinis melsvys priskirtas 4 (I) kategorijai. Nuo 2019 m. Lietuvoje taikytos kategorijos buvo panaikintos ir pagal Tarptautinės gamtos išsaugojimo sąjungos (IUCN) kategorijas, stepinis melsvys priskirtas EN kategorijai. Iki šiol, stepinis melsvys saugomas ir yra įrašytas į Lietuvos raudonąją knygą.

Stepinis melsvys yra nedidelis, su išskleistais sparnais siekia 33–37 milimetrus. Patinų sparnai yra pilkai melsvi, blizgantys, su tamsiai ruda juosta išoriniame krašte. Patelės yra tamsiai rudos, su oranžinėmis dėmelėmis užpakalinių sparnų kraštuose. Stepinio melsvio suaugėliai Lietuvoje gyvena nuo liepos pradžios iki rugpjūčio pabaigos. Jie greitai skraido, ieško nektaro žydinčiuose augaluose, dažnai tupi ant drėgnos žemės.

Drugio patelės kiaušinėlius deda po vieną ar kelis ant dvispalvių raženių, kartais ant kitų augalų sausų fragmentų arba akmenų. Žiemoja kiaušinėlių stadijoje. Pavasarį išsiritę vikšrai yra naktiniai – maitinasi tamsoje, o dieną slepiasi augalų tankmėje. Jų nugarinėje dalyje esančios liaukos išskiria saldų sekretą, kuris vilioja skruzdėles. Skruzdėlės ne tik gina vikšrus nuo plėšrūnų, bet ir nešasi lėliukes į skruzdėlyną, kur drugiai baigia vystymąsi. Suaugę drugiai iš skruzdėlyno išropoja pro tunelius.

🐾  Maloniai prašome informuoti apie galimai pastebėtą rūšį, nurodant tikslią radimo vietą bei datą el. paštu: Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.. Tik nepamirškite prisegti nuotraukų ar video, jų labai laukiame, iš anksto dėkojame ir nuostabios gamtos! 🐾

Anksčiau stepinis melsvys buvo paplitęs Kauno, Marijampolės, Trakų, Panevėžio ir Vilniaus rajonuose. Šiuo metu (2021 m.) rūšis gyvena tik pietinėje Lietuvos dalyje, o jos populiacijos dažniausiai apima kelias dešimtis individų kelių hektarų plote.

Stepinis melsvys yra europinė drugių rūšis, kurios paplitimas driekiasi nuo Šiaurės Ispanijos iki Pietų Uralo ir nuo Baltijos jūros pakrantės iki Viduržemio jūros. Lietuvoje šie drugiai aptinkami Nemuno slėnio pievose, ypač pietinėje šalies dalyje nuo Baltarusijos pasienio iki Alytaus. Šalis žymi šiaurinę šios rūšies arealo ribą.

Pagrindinės grėsmės stepinio melsvio išlikimui yra buveinių apaugimas krūmais ir medžiais, žolinės dangos pokyčiai, pievų apleidimas nustojus jas tradiciškai šienauti ar ganyti, pievų suarimas ar užsodinimas mišku, pavasarinis žolės deginimas ir pesticidų naudojimas. Norint apsaugoti šią rūšį, būtina reguliariai šalinti medžius ir krūmus iš drugio gyvenamų pievų, ekstensyviai ganyti arba šienauti, šienauti dalimis – kas antrus metus. Tokios priemonės užtikrina tinkamų buveinių išsaugojimą ir šios rūšies populiacijos stabilumą.

IUCN kategorija - EN - grėsmingos būklės taksonai

UICN kategorija: EN – grėsmingos būklės (liet. EN) taksonai


Buvusi kategorija: 4 (I) - neapibrėžto statuso rūšys, kurių dėl duomenų stokos negalima įrašyti į kitas kategorijas

Buvusi kategorija: 4 (I) - neapibrėžto statuso rūšys, kurių dėl duomenų stokos negalima įrašyti į kitas kategorijas

 Laukinių gyvūnų pagalba ir priegoba