Svetainės pritaikymo įrankiai

IUCN kategorija - CR - kritiškai grėsmingos būklės taksonai

Buvusi kategorija: 3 (R) - retos rūšys, kurių populiacijų mažai dėl jų biologinių ypatybių

🦗 Besparnis skėriukas (lot. Podisma pedestris, vok. Gewöhnliche Gebirgsschrecke) – skėrių (lot. Acrididae) šeimos tiesiasparnis (lot. Orthoptera), kurį 1764 m. atrado ir aprašė Karlas Linėjus (Linnaeus).

Besparnis skėriukas (lot. Podisma pedestris, vok. Gewöhnliche Gebirgsschrecke)
Besparnis skėriukas (lot. Podisma pedestris, vok. Gewöhnliche Gebirgsschrecke) / Nuotr. Michaela Sonnleitner / CC BY-NC 4.0

Į Lietuvos raudonąją knygą besparnis skėriukas įrašytas 2000 m. ir nuo 2000 m. buvo priskirtas 3 (R) kategorijai. Nuo 2019 m. Lietuvoje taikytos kategorijos buvo panaikintos ir pagal Tarptautinės gamtos išsaugojimo sąjungos (IUCN) kategorijas, besparnis skėriukas priskirtas CR kategorijai. Iki šiol, besparnis skėriukas saugomas ir yra įrašytas į Lietuvos raudonąją knygą.

Šios rūšies atstovai yra vidutinio dydžio, pasiekiantys 18–30 mm ilgį. Jie turi rudimentinius sparnus, kurie yra trumpesni už priešnugarį, ir skiriasi nuo kitų skėrių tuo, kad patinai neskleidžia garsų. Užpakalinių kojų blauzdos yra tamsiai melsvos su baltais spygliukais. Lietuvoje jie gyvena viržynuose, susiformavusiuose pušynų gaisraviečių vietose, kur auga varpiniai augalai, jų pagrindinis maisto šaltinis. Suaugėliai aktyviausi rugpjūčio ir rugsėjo mėnesiais, o žiemoti lieka kiaušiniai, dedami į smėlį. Jaunikliai išsirita pavasarį.

🐾  Maloniai prašome informuoti apie galimai pastebėtą rūšį, nurodant tikslią radimo vietą bei datą el. paštu: Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.. Tik nepamirškite prisegti nuotraukų ar video, jų labai laukiame, iš anksto dėkojame ir nuostabios gamtos! 🐾

Besparnis skėriukas Lietuvoje yra labai reta rūšis, tinkamoje buveinėje paprastai randama tik 1–5 individai 500 m ruože. Pagrindinės grėsmės rūšiai kyla dėl tinkamų buveinių nykimo, kuris susijęs su viržynų apaugimu medžiais ir krūmais arba dirbtiniu miškų sodinimu. Be to, gaisrų slopinimas ir jų trūkumas taip pat prisideda prie buveinių praradimo.

Besparnis skėriukas paplitęs Vakarų Palearktikoje nuo Norvegijos ir Ispanijos vakaruose iki Jakutijos ir Mongolijos rytuose. Šios rūšies arealas apima boreomontanines zonas, o Pietų ir Centrinėje Europoje ji gyvena tik kalnuose. Lietuvoje šis skėriukas yra itin retas ir žinoma (2021 m.) tik viena populiacija Šalčininkų rajone, Rūdninkų kariniame poligone. Anksčiau besparnių skėriukų buvo aptikta Pabradės poligono ir Pailgės apylinkėse, tačiau dabar jų ten nebelikę.

Šios rūšies apsaugai būtina stabdyti sukcesinius procesus žinomų populiacijų buveinėse, šalinti medžius ir krūmus, vengti gaisraviečių apsodinimo, kad jose išliktų tinkami atviri viržynai.


IUCN kategorija - CR - kritiškai grėsmingos būklės taksonai

UICN kategorija: CR - kritiškai grėsmingos būklės taksonai


Buvusi kategorija: 3 (R) - retos rūšys, kurių populiacijų mažai dėl jų biologinių ypatybių

Buvusi kategorija: 3 (R) - retos rūšys, kurių populiacijų mažai dėl jų biologinių ypatybių

 Laukinių gyvūnų pagalba ir priegoba