Saugomų gyvūnų rūšių 4 kategorija

Beržinė sicista (lot. Sicista betulina) - šoklinių (Dipodidae) šeimos smulkus graužikas su ilga ir plaukais apaugusia uodega. Į Lietuvos Raudonąją knygą rūšis įrašyta nuo 1989 metų.

Lietuvoje pirmą kartą buvo surasta 1933 m. žemutinio Nemuno pakraščiuose, pelėdos išvamose. Be to, A. Mačionis rado gyvą egzempliorių Rudininkų girioje netoli Vilniaus. Galbūt Lietuvoje yra nereta, tačiau moka gerai slapstytis ir dėl to retai patenka į žmogaus rankas. Net ir padėtas ant rankos, žvėriukas stengiasi savo uodega ką nors apkabinti, pavyzdžiui, pirštą ir suspausti.

Beržinės sicistos arealas apima Eurazijos miškų ir miškastepių zoną. Lietuvoje radaviečių yra beveik visoje teritorijoje, bet gerokai daugiau rytiniuose ir pietrytiniuose rajonuose. Išsamesnių duomenų apie rūšies paplitimą surinkta tik tose vietovėse, kur buvo atliekami smulkiojo žinduolio tyrimai.

Beržinė sicista | Sicista betulina

Beržinė sicista yra atvirų vietų miškuose arba pamiškėse gyventoja. Lietuvoje sugaunama gana įvairiose buveinėse: miškų ir pamiškių pievose, atželiančiose miškų kirtavietėse, įvairiuose medynuose (lapuočių, mišriuose ir netgi spygliuočių), atvirose žolinėse pelkėse (dažniausiai su retais medeliais ir krūmais), žolėmis ir krūmais apaugusiuose miškų melioracijos kanaluose.

Dažniau aktyvi sutemus, bet aptinkama ir dieną. Minta tiek gyvuliniu (vabzdžiais, kitais bestuburiais), tiek augaliniu maistu (mėgsta įvairius vaisius, žemuoges, mėlynes, sėklas). Veda 1 - 2 vadas, po 2 - 6 jauniklius. Spalio - balandžio mėnesiais miega žiemos įmygiu.

Beržinė sicista | Sicista betulina

Radaviečių ir sugautų individų skaičius labai priklauso nuo teritorijos ištirtumo. Iki šiol daugiausia beržinių sicistų aptikta keturiose saugomose teritorijose: Aukštaitijos nacionaliniame parke, Čepkelių rezervate, Kamastos kraštovaizdžio draustinyje ir Kurtuvėnų regioniniame parke. Pagausėjus smulkiųjų žinduolių tyrimams, radaviečių skaičius Lietuvoje auga. Šiuo metu beržinių sicistų aptikta daugiau nei 40-yje radaviečių. Atskirų populiacijų gausumas nėra žinomas dėl specialių tyrimo stokos.

Beržinės sicistos nėra stenotopiniai gyvūnai, o buveinės, kuriose jos gyvena, nėra nykstančios. Beržinės sicistos gyvena netgi žmonių pakeistose buveinėse (miškų kirtavietėse, melioracijos kanalų pakraščiuose, rekultivuotuose durpynuose). Grėsmę kelia visiškas buveinių sunaikinimas ar sąlygų blogėjimas dėl ūkinės veiklos.


Tipas: Chordiniai (Chordata)

Šeima: Šokliniai (Dipodidae)

Būrys: Graužikai (Rodentia)

Kategorija: 4 (I) - neapibrėžto statuso rūšys, kurių dėl duomenų stokos negalima įrašyti į kitas kategorijas


Knygos užkulsiai ir sandara

Kas yra žinduoliai?

Kas yra žinduoliai?Žinduoliai, arba žvėrys (lot. Mammalia) – stuburinių gyvūnų klasė, kurioje yra iš viso apie 5416 žinduolių rūšių.  Į Lietuvos Raudonąją knygą yra įrašytos 23 žinduolių rūšys. Žinduoliai yra gyvavedžiai, išskyrus kloakinius, kurie deda kiaušinius ir jauniklius žindo pienu.

Sužinoti daugiau

 

Kas yra šikšnosparniai?

Kas yra šikšnosparniai?Šikšnosparniai (lot. Chiroptera) yra vienas iš gausiausių žinduolių būrių ir tai yra vieninteliai žinduoliai, kurie prisitaikę aktyviai skraidyti. Į Lietuvos Raudonąją knygą yra įrašyta 11 šikšnosparnių rūšių, kai visame pasaulyje, išskyrus Arktį ir Antarktį, yra žinoma apie 1000, Lietuvoje – vos 15 rūšių.

Sužinoti daugiau

 

Šikšnosparniai įrašyti į Lietuvos Raudonąją knygą

Šikšnosparniai įrašyti į Lietuvos Raudonąją knygąĮ Lietuvos Raudonąją knygą yra įrašyta 11 šikšnosparnių rūšių, kai visame pasaulyje, išskyrus Arktį ir Antarktį, yra žinoma apie 1000, Lietuvoje – vos 15 rūšių.

Sužinoti daugiau