Svetainės pritaikymo įrankiai

IUCN kategorija - CR - kritiškai grėsmingos būklės taksonai

Buvusi kategorija: 4 (I) - neapibrėžto statuso rūšys, kurių dėl duomenų stokos negalima įrašyti į kitas kategorijas

🦆 Mažoji žąsis (lot. Anser erythropus, angl. Lesser White-fronted Goose, vok. Zwerggans, Zwergblässgans) – antinių (lot. Anatidae) šeimos žąsinis paukštis (lot. Anseriformes), kurį 1758 m. atrado ir aprašė Karlas Linėjus (Linnaeus).

Mažoji žąsis (lot. Anser erythropus, angl. Lesser White-fronted Goose, vok. Zwerggans, Zwergblässgans)
Mažoji žąsis (lot. Anser erythropus, angl. Lesser White-fronted Goose, vok. Zwerggans) / Nuotr. Olaf Oliviero Riemer / CC BY-SA 3.0

Į Lietuvos raudonąją knygą mažoji žąsis įrašyta du kartus – 2000 (iki 2003 m.) ir 2019 metais. Nuo 2000 m. buvo priskirta 4 (I) kategorijai. Nuo 2019 m. Lietuvoje taikytos kategorijos buvo panaikintos ir pagal Tarptautinės gamtos išsaugojimo sąjungos (IUCN) kategorijas, mažoji žąsis priskirta CR kategorijai. Iki šiol, mažoji žąsis saugoma ir yra įrašyta į Lietuvos raudonąją knygą.

Mažoji žąsis yra naminės žąsies dydžio. Ją lengva atpažinti iš didelės baltos dėmės kaktoje, kuri gerokai didesnė nei baltakaktės žąsies. Aplink akis ryškus oranžinis žiedas. Nugara rudai pilka, juosmuo šiek tiek šviesesnis. Plasnojamosios plunksnos pilkai juodos su baltomis juostomis. Krūtinė šviesiai pilka su netaisyklingomis juodomis dėmėmis. Pilvas ir pauodegys balti. Snapas gelsvai rožinis, nagas balsvas. Kojos ryškiai geltonos su raudonu atspalviu. Jauniklių spalvos blankesnės, baltos dėmės kaktoje jie neturi, o snapas ir kojos yra pilkšvai geltoni.

Mažoji žąsis peri miškingoje arba atviroje tundroje, dažniausiai netoli gėlo vandens telkinių. Pavasarį migruodamos paukščiai stabteli potvynio apsemiamose pievose, tačiau rudeninė migracija aplenkia Lietuvą. Būdinga tai, kad prieš rudeninę migraciją paukščiai pirmiausia migruoja į šėrimosi vietas, kurios dažniausiai yra šiauriau nei jų veisimosi vietos.

Perimvietėse lizdai vienas nuo kito gana toli, gerai užmaskuoti, sunkiai prieinami: tarp skurdžių krūmynų, upių, pajūrio skardžiuose, tarp akmenų ir uolų, kalnų atšlaitėse tarp samanų plotelių. Lizdai sukraunami negrabiai, netaisyklingai iš pernykščių sausų augalų, šakelių, samanų, pūkų. Vienoje dėtyje paprastai būna 4–6 kiaušiniai, sveriantys apie 74 gramus. Patelė peri apie 27 dienas. Tik išsiritusius jauniklius abu poros nariai veda į dar nuošalesnę vietą. Šiuo laikotarpiu mažosios žąsys būna dar atsargesnės.

Minta vien tik augaliniu maistu. Veisimosi metu tundroje lesa žolinius augalus, lapus ir sėklas. Per migraciją mūsų krašte dažniausiai aptinkama potvynio užlietose pievose, o žiemodamos maitinasi želmenų laukuose.

Mažoji žąsis visais laikais buvo rečiausia iš žąsų rūšių. Nuo 1980 m. Lietuvoje buvo registruota tik 43 kartus, iš viso stebėti 88 paukščiai. Tai atspindi per mūsų šalį migruojančios Fenoskandijos populiacijos, kurioje 2019 m. buvo tik apie 100 individų, būklę. Kita dalis Lietuvoje stebimų paukščių – dažniausiai pavieniai individai – priklauso Švedijoje reintrodukuotai populiacijai, kurios gausumas taip pat yra labai mažas.

Mažosios žąsies perėjimo arealas apima tik Norvegijos šiaurę. Anksčiau paukščiai perėjo ir šiaurinėje Suomijos dalyje, tačiau šiuo metu čia išnyko. Migracijos metu Lietuvoje taip pat pasitaiko Švedijoje reintrodukuotų mažųjų žąsų, kurios žiemą praleidžia Nyderlanduose, nors natūralios Fenoskandijos populiacijos žiemoja Graikijoje.

Lietuvoje mažoji žąsis yra itin reta, dažniausiai pastebima pavasarinės migracijos metu, o žiemos laikotarpiu – tik išskirtiniais atvejais. Pastarąjį dešimtmetį paukščiai stebimi beveik vien tik Nemuno žemupyje, vieną kartą buvo pastebėti ir Žuvinto apylinkėse.

Mažosios žąsies populiacijai didžiausią grėsmę kelia padidėjęs mirtingumas žiemovietėse dėl intensyvios medžioklės bei mažėjantis produktyvumas dėl plėšrūnų poveikio peravietėse. Dėl šios priežasties veisimosi vietose vykdomas plėšrūnų, ypač lapių, populiacijos reguliavimas, o žiemovietėse siekiama sustabdyti rūšies medžioklę.

IUCN kategorija - CR - kritiškai grėsmingos būklės taksonai

UICN kategorija: CR - kritiškai grėsmingos būklės taksonai


Buvusi kategorija: 4 (I) - neapibrėžto statuso rūšys, kurių dėl duomenų stokos negalima įrašyti į kitas kategorijas

Buvusi kategorija: 4 (I) - neapibrėžto statuso rūšys, kurių dėl duomenų stokos negalima įrašyti į kitas kategorijas

🐾 Kopijuoti, dauginti bei platinti informaciją galima tik gavus raštišką autoriaus sutikimą arba mokymo tikslais (nedidelėmis apimtimis, t.y. apie 10 tūkst. simbolių) pateikiant nuorodą į www.raudonojiknyga.lt🐾

 Laukinių gyvūnų pagalba ir priegoba