Svetainės pritaikymo įrankiai

IUCN kategorija - EN - grėsmingos būklės taksonai

Buvusi kategorija: 3 (R) - retos rūšys, kurių populiacijų mažai dėl jų biologinių ypatybių

🦋 Raudonžiedis marguolis (lot. Zygaena ephialtes, angl. Billowing Burnet, vok. Veränderliches Widderchen) – marguolių (lot. Zygaenidae) šeimos drugys (lot. Lepidoptera), kurį 1767 m. atrado ir aprašė Karlas Linėjus (Linnaeus).

Raudonžiedis marguolis (lot. Zygaena ephialtes, angl. Billowing Burnet, vok. Veränderliches Widderchen)
Raudonžiedis marguolis (lot. Zygaena ephialtes, angl. Billowing Burnet, vok. Veränderliches Widderchen) / Nuotr. I. Kraichgaufoto / CC BY-SA 2.5

Į Lietuvos raudonąją knygą raudonžiedis marguolis įrašytas 1989 m. ir nuo 1992 m. buvo priskirtas 3 (R) kategorijai. Nuo 2019 m. Lietuvoje taikytos kategorijos buvo panaikintos ir pagal Tarptautinės gamtos išsaugojimo sąjungos (IUCN) kategorijas, raudonžiedis marguolis priskirtas EN kategorijai. Iki šiol, raudonžiedis marguolis saugomas ir yra įrašytas į Lietuvos raudonąją knygą.

Drugiai yra lengvai pastebimi dėl ryškios išvaizdos. Jie vangiai skraido, sparnai tamsiai mėlyni su ryškiomis raudonomis dėmėmis, o pilvelis pasižymi išskirtiniu raudonu žiedu, kuris padeda atskirti šią rūšį nuo kitų marguolių. Raudonžiedžiai marguoliai gyvena sausuose pievose ir šlaituose, ypač tuose, kurie driekiasi palei Nemuno ir Merkio upes, Dzūkijos pušynų pakraščiuose bei pievose palei kelius. Drugiai aktyvūs nuo liepos pradžios iki rugpjūčio vidurio.

Patelės kiaušinėlius deda ant dvispalvių raženių – pagrindinių vikšrų mitybinių augalų. Vikšrai yra verpsto formos, gelsvi, su juodų taškų eilėmis nugarinėje ir šoninėse dalyse. Jie baigia vystytis peržiemoję. Lėliukėmis virsta tvirtuose verpsto formos kokonuose, kurie būna pritvirtinti prie mitybinių augalų ar medžių šakelių.

🐾  Maloniai prašome informuoti apie galimai pastebėtą rūšį, nurodant tikslią radimo vietą bei datą el. paštu: Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.. Tik nepamirškite prisegti nuotraukų ar video, jų labai laukiame, iš anksto dėkojame ir nuostabios gamtos! 🐾

Raudonžiedžio marguolio populiacijos Lietuvoje yra fragmentiškos ir išsidėsčiusios tinkamų buveinių lopinėliuose. Vienoje vietoje dažniausiai aptinkama nuo kelių iki keliolikos individų. Pastaraisiais dešimtmečiais pastebėtas populiacijų gausumo mažėjimas dėl tinkamų buveinių nykimo ar sunaikinimo.

Raudonžiedis marguolis – tai Pietų ir Pietryčių Europoje bei europinėje Rusijos dalyje iki Uralo paplitusi drugių rūšis. Lietuvoje jis aptinkamas tik Pietų Lietuvos regionuose, kur per šalį driekiasi šiaurinė rūšies paplitimo riba. Baltijos šalyse ši rūšis neaptinkama kitur.

Pagrindinės grėsmės rūšies populiacijoms kyla dėl tradicinio ūkininkavimo Dzūkijoje mažėjimo, dėl kurio keičiasi atvirų buveinių struktūra ir pievos apauga sumedėjusia augalija. Papildomą grėsmę kelia pievų apsodinimas medžiais. Siekiant apsaugoti raudonžiedį marguolį, būtina reguliariai šienauti pievas arba vykdyti ekstensyvų ganymą. Taip pat skatintinas degradavusių pievų atkūrimas. Klimato šiltėjimas gali lemti šios rūšies populiacijų plitimą šiaurės kryptimi palei upes, todėl būtina atidžiai stebėti jų paplitimo pokyčius Lietuvoje.

IUCN kategorija - EN - grėsmingos būklės taksonai

UICN kategorija: EN – grėsmingos būklės (liet. EN) taksonai


Buvusi kategorija: 3 (R) - retos rūšys, kurių populiacijų mažai dėl jų biologinių ypatybių

Buvusi kategorija: 3 (R) - retos rūšys, kurių populiacijų mažai dėl jų biologinių ypatybių

 Laukinių gyvūnų pagalba ir priegoba